Antalya
03.02.2021
A
GENEL , POLİTİKA
CHP Antalya Milletvekili Budak: Esnaf yanıyor, hükümet seyrediyor
CHP Antalya Milletvekili Budak: Esnaf yanıyor, hükümet seyrediyor

Hükümetin vaat ettiği desteklere birçok esnafın ulaşamadığını kaydeden CHP Antalya Milletvekili Budak, “Pandemi esnafı kavurdu, hükümet de buna seyirci kaldı. Hibenin adı var, kendi yok” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Ticaret Bakanlığı tarafından verilen kira desteği ve hibeye ilişkin desteklere esnafın erişmekte güçlük çektiğini söyledi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’yi  bir soru önergesi veren Budak, “Devlet esnafın dükkanını ne açtırdı ne de esnafa sahip çıktı. Çok sayıda esnaf vatandaşımızdan gelirlerini kaybettikleri halde devletin verdiği cüzi desteğe bile ulaşamadıklarına yönelik şikayetler alıyoruz. Hem geç hem kısıtlı destek verdiler hem de bu desteklere erişimi dahi sıkıntılı hale getirdiler” dedi.

ADI VAR, KENDİ YOK

Antalya’da da durumun çok kötü olduğunu vurgulayan Budak, “Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin yaptığı açıklamaya göre, 87 bin 550 esnafın faaliyet yürüttüğü Antalya’da hibe alabilen esnaf sayısı yalnızca 22 bin 900’dür. Geçen yıla göre gelen yabancı turist sayısının yüzde 78 azaldığı Antalya’da her dört esnaftan yalnızca biri hibe desteklerinden faydalanabilmiştir. Birçok esnaf gelirini kaybetmesine rağmen hibe başvurusunun reddedilmiş olmasından şikayetçidir. Cumhuriyet tarihinin en büyük krizini yaşayan Antalya esnafı inim inim inlemektedir. Bütün yurtta her kesimden esnaf tam yangının ortasında. Pandemi esnafı kavurdu, hükümet de buna seyirci kaldı. Esnafa hibenin adı var, kendi yok” dedi.

 ÖNERGEDEKİ SORULAR

Pandemi nedeniyle verilen gelir kaybı ve kira desteklerine kaç esnaf başvurmuştur? Bu başvurulardan kaçı olumlu sonuçlanmıştır?

Bakanlığınız tarafından hibe alacağı açıklanan 133 faaliyet kolu hangi kriterlere göre belirlenmiştir? Bu faaliyet kollarından hangileri için kaç esnafa destek sunulmuştur? Hibe desteği alan esnafın illere göre dağılımı nasıldır?

Başvurusu kabul edilip sonrasında herhangi bir nedenle ödemesi iptal edilen esnaf var mıdır? Varsa illere göre sayıları nedir?

Gelir kaybı ve kira destekleri, Ocak, Şubat ve Mart ayları için ödenecektir. Başvuruların 31 Mart’a kadar uzatılması ne anlama gelmektedir?

Ödenen gelir kaybı ve kira desteklerinden herhangi bir vergi kesintisi yapılmakta mıdır? Yapılan hibe ödemelerinden esnafın borçları nedeniyle el konulan ödemeler olmuş mudur?”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: