Antalya
03.02.2021
A
ARŞİV , YAŞAM , SAĞLIK
Aşının tamamlanması yıl sonunu bulabilir
Aşının tamamlanması  yıl sonunu bulabilir

Türk Tabipler Birliği’nin çevrimiçi olarak düzenlediği toplantıya katılan aile hekimleri, pandeminin ve aşılamanın güncel sorunları konuştular. Toplantıda, bugünkü aşılama hızıyla, Türkiye’de hedeflenen 50 milyon doz aşının tamamlanmasının yıl sonuna doğru ancak tamamlanabileceği sonucuna varıldı.

Türk Tabipler Birliği’nin çevrimiçi olarak düzenlediği toplantıya katılan aile hekimleri, pandeminin ve aşılamanın güncel sorunları konuştular. Toplantıda, bugünkü aşılama hızıyla, Türkiye’de hedeflenen 50 milyon doz aşının tamamlanmasının yılsonuna doğru ancak tamamlanabileceği sonucuna varıldı.

 

Türk Tabibler Birliği Aile Hekimleri Kolu, zoom üzerinden, pandeminin ve aşılamanın güncel sorunlarının ele alındığı geniş katılımlı bir toplantı yaptı. Toplantıya farklı illerden 1.Basamak ve Aile Hekimliği Komisyonundan aile hekimleri katıldı. Antalya Tabip Odası da toplantıda 5 hekimle temsil edildi.

BAKANLIK ŞEFFAF DEĞİL

Toplantıda, bugün yaşanan sorunları en temel kaynaklarından birinin Sağlık Bakanlığının pandemi ve aşılama döneminde şeffaf olmama konusunda ısrarını sürdürmesinin olduğu belirtildi. Ayrıca yönetememezliğin devam ettiği, sürecin yönetimine bünyesinde bulunan ASM, Kamu Hastaneleri ve Özel Sağlık kurumları ve ilgili meslek yapılanmalarını katmayarak sorunları büyüttüğüne vurgu yapıldı.

ÖNEMLİ AKSAMALAR VAR

Toplantı sonucunda açıklanan bildiride sorunlar şöyle sıralandı.

*Aile Sağlı Merkezlerinin (ASM) fiziki mekânlarının yetersiz olduğu, özellikle pandemi gibi olağan dışı durumlara karşılık verecek olanaklara sahip olmadığı tespiti yapıldı. Bu durumun verilmesi gereken rutin hizmetlerde, özellikle de rutin aşılamalarda, gebe, bebek, çocuk takibi gibi hizmetlerde aksamalar yarattığı, çoğunlukla aynı kapıdan giriş çıkış yapılması zorunluluğunun bulaş riskini arttırdığı ifade edildi. Bu nedenle özellikle yukarıda belirtilen hizmetlerin, sağlam kişi  ve poliklinik hizmetlerinin ayrı zaman dilimlerinde verilmesi zorunluluğunun ortaya çıktığı ifade edildi.

FİZİKSEL ŞİDDET ARTABİLİR

*Aşı lojistik desteğinde sorunlar ve düzensizlikler olduğu alınan randevulara karşılık gelen aşıların ihtiyacı karşılamadığı belirtildi. Bu durumun ise aile hekimi ve diğer sağlık çalışanlarını olumsuz olarak karşı karşıya getirdiği, sözel ve fiziksel şiddet yaşanmasının artmasına neden olacağı vurguladı.

 *ASM'lere teslim edilecek aşı miktarının önceden bildirilmesinin, bir hafta sonrası için günlük kaç aşı geleceğinin bilinmesinin önemli olduğu belirtildi. Ancak bu şekilde gelecek aşıya göre haftalık açılacak MHRS randevu sayısının düzensizliği ortadan kaldırılabileceği vurgusu yapıldı. Sinovac aşı uygulaması prosedürünün ve yaşanan aksaklıkların zaman alıcı olduğu, hemen hemen hiçbir ASM de aynı anda bir kaç kişiyi kapalı ortamda bekletip takip edecek fiziksel imkânın olmadığı kaydedildi. Özellikle personel eksikliği olan ASM'lerin bu dönemde çok sıkıntı çektiği ve biran önce bunun giderilmesi gerektiği ifade edidi.

YILSONUNU BULUR     

*Aşılama programında yavaşlama ve sıkıntıların yaşandığı ileride aşılamanın arttığı zamanlarda yüklenmeye bağlı olarak içinden çıkılamaz hale gelebileceği,  bugünkü aşılama hızıyla basit bir matematiksel hesap yapıldığında geleceği iddia edilen 50 milyon doz aşıyı (Şu ana kadar 13 milyon doz geldiğini açıklamalardan biliyoruz) yılsonuna doğru ancak tamamlanabileceğini dile getirildi.

   *Bilimsel yaklaşımlara göre toplumun en az % 65-70'i olan 63 milyon kişinin aşı olması gerektiği düşünüldüğünde geriye kalan 70 milyon dozun ne zaman uygulamaya konulacağı konusunda Sağlık Bakanlığının mutlaka kesin bir program ortaya koyması gerektiği ifade edildi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: