Antalya
27.01.2021
A
GENEL , YAŞAM
Dünya parmaklarının ucunda
Dünya parmaklarının ucunda

ANTALYA'da yaşayan yüzde 90 görme engelli Mert (18) ve Enes Yakıştır (10) kardeşler, küçük yaşlardan itibaren her şeyi parmaklarıyla dokunarak öğrendi.  Yakıştır kardeşler, ailelerinin yardımıyla parmaklarını cisimler üzerinde gezdirerek işlevini bilir hale geldi.

Antalya'da yaşayan Mehmet ve Nisbet Yakıştır çiftinin 3 çocuğundan Mert ve Enes, yüzde 90 görme engelli dünyaya geldi. Kardeşler, küçük yaşlarda ellerine geçen cisimleri parmaklarıyla dokunarak öğrendi. Babası ise çocuklarının merak ettiği birçok mekanizmayı ellerine vererek yardımcı oldu. Ortanca kardeşleri Mazlum (14) ise görme engelli ağabeyi Mert'i gezmeye çıkardığında onun gözü oldu, küçük kardeşi Enes'e ise bisiklet sürmeyi öğretti.

KODLAMAYI KENDİ YAPTI

Bilişim üzerine çalışmalar yapan Mert, program yazılımları ve kodlama işlemleri üzerine kendini geliştirdi. Google Geliştirici Grubu Antalya Ekibinin organizatörü seçilen Mert Yakıştır, tasarladığı birçok programı hayata geçirdi. Doğayı merak eden Mert Yakıştır, Akdeniz Üniversitesi Coğrafya Bölümü'nü kazandı. Görme engelli Enes ise ağabeyi Mert'ten bilgisayar kullanmayı öğrendi. Makinelere merakı olan Enes birçok cismi söküp çıkararak parmaklarıyla dokunup her geçen gün yeni bilgiler ediniyor. Görme engelli Yakıştır kardeşlerin merakı, hedeflerinin peşinden koşmaya yardımcı oluyor.

BİRÇOK PROJEYE İMZA ATTI

Mert Yakıştır, bilgisayar ve mobille alakalı projeler geliştirdiğini, kardeşleriyle birlikte mesajlaşma sohbet uygulaması yaptıklarını anlattı. Şu an akıllı rozet projesi üzerine çalıştığını belirten Yakıştır, daha birçok projesi olduğunu söyledi. Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği'nde kendisi gibi birçok görme engelli bireyle tanıştığını anlatan Mert Yakıştır, “Amacım var olan sorunları çözmeye çalışmak ve sorunun çözümüne örnekler ya da alternatifler ortaya koymak. Merak ettiğim için projelere yöneldim. Merakım küçüklükten geliyor. Alınan oyuncağın içinin parçalanması, motorunun söküp çıkarılması, lambaların patlatılmasından bugüne kadar geldik. Antalya Özgecan Aslan Gençlik Merkezi'yle tanıştım. Orada yazılım eğitimleri aldım. Daha sonra bu yazılımları kendi arkadaşlarıma anlatma fırsatı buldum" dedi.

CİHAZLARA DOKUNUP İNCELİYOR

Vali Saim Çotur İlkokulu 4'üncü sınıf öğrencisi Enes Yakıştır, görme engelliler için hazırlanan hikaye kitaplarını evde okuyarak, ders çalışarak ve ağabeyleriyle birlikte vakit geçirdiğini anlattı. Bilgisayar oynamayı sevdiğini aktaran Yakıştır, müziğe ilgisi olduğunu da belirtti. Enes Yakıştır, “Ağabeyim bana bilgisayar öğretiyor. Legodan araba, tren yapıyorum. Oyuncak arabaların motorlarını söküp çıkarıyorum bu sayede motorların nasıl çalışacağını öğrendim. İnceleyerek öğrendim. Arabanın içini açıyorum. Babamla tamir ediyoruz onlara dokunup inceliyorum. İlerde makine mühendisi olmak istiyorum. Çünkü gittiğim evlerin asansörlerini inceliyorum nasıl çalıştığını merak ediyorum o mekanizmaya ilgim var" diye konuştu. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: