Antalya
26.01.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
ATSO 'KÖK' ödülleri sahiplerini buluyor
ATSO 'KÖK'  ödülleri  sahiplerini buluyor

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından kentte fark yaratan kişi ve kurumları gururlandırmak ve takdir etmek amacıyla ilk kez geçen yıl düzenlenen Kente Önem Katanlar (KÖK) Ödülleri 2021 yılı için heyecan başladı. Başvurular 25 Şubat tarihinde sona erecek. Bu yıl ilk kez Hizmet İhracatı da ödüllendirilecek.

ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO'nun bir kent geleneği haline gelen Geleneksel Ödül Töreni ve kuruluş yıldönümü organizasyonlarını 2020 yılında tek çatı altında birleştirerek, her kurum ve kişinin katılabileceği ve kent için fark yaratan Kente Önem Katanlar adıyla gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkanı Çetin, “Geçen yıl KÖK Ödülleri'ni kazananlar adına Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne modern bir spor salonu yaptırmıştık. ATSO'nun KÖK Ödülleri 2021'in tüm kategorilerde kazananları onurlandıracağı kurumsal sosyal sorumluluk büyük ödülü olarak Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne bir uçak bakım hangarı yaptırıyoruz" dedi.

 

HİZMET İHRACATI DA ÖDÜLLENDİRİLECEK

 

Davut Çetin, KÖK Ödülleri'nin 7 ana ödül kategorisinden oluştuğunu belirterek, şunları kaydetti;

“Kent Ödüllerinin her bir kategorisinin değerlendirmesi, alanında uzman profesyoneller ve/veya akademisyenler tarafından oluşan tamamen bağımsız bir Seçici Kurul tarafından yapılacak. Başvuru sahipleri, 2018 yılı ve sonrasında hayata geçirmiş oldukları bir çalışmayla başvuru yapabilecek, önceki KÖK ödüllerinde başvuru yaptıkları çalışmalarıyla başvuramayacaklar. Döviz Kazandırıcı Hizmetlerde; Her bir alt kategoride ilk 3 sırada yer alan üyelerimiz ödüllendirilecek. Firmalar, 2019-2020 yıllarında elde ettiği yurtdışı kaynaklı ihracat döviz miktarlarının aritmetik ortalamasını beyan ederek başvuru yapacak. Döviz Kazandırıcı Hizmetler ana kategorisi altında yer alan ihracat-genel, tarım ihracatı, konaklama tesisleri ve seyahat acenteleri kategorilerine hizmet ihracatı kategorisi de eklendi. Hizmet ihracatı; konaklama tesisleri ve seyahat acenteleri dışındaki hizmet sektörlerini kapsayacak. Hizmet ihracatında, 1 milyon ABD doları ve üzerindeki, diğer kategorilerde ise 4 milyon ABD doları ve üzerindeki beyanlar değerlendirmeye alınacak."

BEYAN BELGELERİ VE BAŞVURULARDA KOLAYLIK

"Başvurular 25 Şubat 2021 tarihinde sona erecek. Kent Ödülleri ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler kategorilerinin başvuruları www.kenteonemkatanlar.org sayfasında yer alan online form aracılıyla alınacak. Döviz Kazandırıcı Hizmetler kategorisinde; geçmişte üyelerimizin bizzat başvurması ve banka beyan yazıları gerekiyordu. Bu yıl bunu kolaylaştırdık. Üyelerimiz, bu yıl banka veya Yeminli Mali Müşavir Raporu veya bağlı bulundukları ihracatçı birlikleri beyan yazılarıyla başvuru yapabilecek. Kent ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler dışındaki kategorilerde ödül almaya hak kazanacak olanlar, odamız kayıtları esas alınarak belirlenecek."

GELECEĞE DOKUNAN ÖDÜLLER

Yıllardır alışılagelmiş ödül ve ödül töreni anlayışını, tüm Antalya için heyecan verici, önemli bir değere dönüştürdüklerini ifade eden Davut Çetin, “Ekonominin gelişmesi kentlerin gelişmesine ve toplumsal gelişmeye doğrudan bağlı. Bu nedenle günümüzde şirketlerin performansı ciro, istihdam, ihracat, vergi gibi göstergelerin yanında yenilikçilik, sosyal sorumluluk projeleriyle, kentsel gelişmeye katkılarıyla da değerlendirilmektedir. Uzun süre hatırlanacak ve kalıcı bir eserle taçlanacak bir projeye dönüşecek olan yeni ödül sistemimiz ile şehre ve gençlere daha fazla dokunduğumuzu düşünüyoruz" dedi. HABER MERKEZİ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: