Antalya
24.01.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Lokanta ve kafeler İflasın eşiğine geldi
Lokanta ve kafeler  İflasın eşiğine geldi

Pandemi önlemleri kapsamında müşteri kabul edemeyen yiyecek ve içecek işletmelerinin iflasın eşiğine geldiğini vurgulayan İYİ Parti Antalya Milletvekili Bahşi, TBMM’ye soru önergesi verdi. 

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Koronavirus' te yaşanan ikinci dalga sebebiyle uygulanmaya başlanan kısıtlamalardan dolayı restoran, lokanta, pastane, kafe gibi yiyecek ve içecek işletmelerinin sorunlarını başkent gündemine taşıdı.

AVRUPA ÖRNEK ALINSIN

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Bahşi “Pandemi tedbirleri kapsamında herhangi bir sektörel destek verilmediğini belirten Bahşi; “Alınan bu kısıtlama kararları ile kafe, restoran, lokanta ve yeme içme mekânları 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servisi ve gel-al hizmeti vermektedir. Benzer bir kapanma kararı alan AB üyesi ülkeler işletmelerine milyarlarca Euro'luk destek paketi açıklarken, hiçbir destek açıklaması olmayan Türkiye'de yaklaşık sayısı 400 bin olan yeme içme sektöründeki esnaf ve işletmeler zincirleme iflas tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.” dedi.

DESTEKLEMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Feridun Bahşi, soru önergesinde şu sorulara cevap istedi:

1-Restoran ve kafelerde denetimlerin arttırılıp HES kodu talep edilmesi gibi yöntemlerle müşterinin oturarak hizmet alması sağlanmak için bir çalışmanız var mıdır?

2-İşletmelerdeki bütün personelin SGK ödemelerinin, sürecin olumsuz etkileri bitene kadar alınmaması için bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

3-Yüzde 1 KDV oranının 2021’de de devam ettirerek, stopaj ve muhtasar vergilerinin alınmaması konusunda bir çalışmanız var mıdır?

4-Elektrik, su, doğalgaz faturalarının süreç sonuçlanıncaya kadar alınmaması için bir düzenlemeniz var mıdır?

5-Devlet bankaları aracılığıyla esnafa hibe veya 5 yıl geri ödemeli faizsiz kredi desteği verilmesi ve krediden küçük-büyük bütün esnafın yararlandırılması için bir düzenlemeniz olacak mıdır?

6-Kredi Garanti Fonu kredi taksitlerinin faizsiz olarak ertelenmesi için bir çalışmanız var mıdır?

7-Asgari ücretin %22 artması ve işçi çıkartamamaktan dolayı işletmelerin üzerine yüklenen ek maliyeti hafifletmek için bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

8-Bu dönemde işletmeleri kapalı olan yerlere kira ile ilgili destek sağlanması için bir çalışmanız var mıdır?

Fikret GÜLCÜ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: