Antalya
20.01.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Bahşi: Çiftçi borçları neden yapılandırılmadı?
Bahşi: Çiftçi borçları neden yapılandırılmadı?

İYİ Parti Antalya Milletvekili Bahşi, devlete olan borçların yapılandırılması için çıkarılan Torba Yasada, çiftçi borçlarına yapılandırma imkânı verilmemesini eleştirdi

 

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun BAHŞİ, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Bahşi önergesinde; “Pandemi ve yaşanan ekonomik kriz ile birlikte artan girdi maliyetleri Antalyalı üreticilerimizi zor durumda bırakırken bir de son dönemde yaşanan sel, fırtına, dolu yağışı gibi doğal afetler, Rusya'nın kota sınırlandırması ve kredi borçları gibi sorunlardan dolayı iyice perişan hale gelmişlerdir” dedi.

TORBA YASADA ÇİFTÇİ YOK

Vergilerin ve bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulda kabul edilen ‘Torba Yasa’ ile bazı cezalara ilişkin af niteliğinde düzenlemeler yapıldığını anlatan Bahşi, “Pakette, ne çiftçilerin sulama birliklerine olan borçları, ne Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları yapılandırılmamıştır” ifadelerini kullandı.

KUTU KUTU KUTU

ÖNERGEDEKİ SORULAR

1-Antalya’da tarım sektöründe kredi kullanan ve taksitlerini ödeyemediği için takibe düşen çiftçi sayısı kaçtır?

2-Kredi borçlarının faizlerinin silinip kalan borçlarının yapılandırılarak taksitlendirilme çalışmanız var mıdır?

3-Doğal afetlerden etkilenen çiftçilerin TARSİM sigortası olup olmadıklarına bakılmaksızın zararlarının karşılanması için bir çalışmanız var mıdır?

4-Pandemi döneminde sıkıntı yaşayan çiftçilerimizin daha fazla mağduriyet yaşamaması için sulama birliği borçlarının yapılandırılması ve pandemi süreci sonuna kadar sulama bedeli alınmaması yönünde bir düzenlemeniz olacak mıdır?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: