Antalya
20.01.2021
A
GENEL
Kasımlar Barajı ölü yatırım olur
Kasımlar Barajı  ölü yatırım olur

Yukarı Köprüçay Havzası'nda inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES Projesi’ni başkent gündemine taşıyan İYİ Parti Antalya Milletvekili Subaşı, “Buradaki jeolojik kireç taşı yapısı baraj inşa etmek için uygun değil. Yapılan yatırım boşa gider” dedi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, TBMM Başkanlığı’na, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesinde 2016 yılında işletmeye alınan Manavgat ile Isparta'nın Sütçüler ilçesi sınırında Yukarı Köprüçay Havzası'nda inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES Projesi’ni gündeme getirdi. Jeolojik kireç taşı yapısının baraj inşa etmek için uygun olmadığını belirten Subaşı, “Yapılan yatırımın boşa gidecek, doğal hayatın ve ekosistemin geri dönülmez olarak tahrip edileceği niçin düşünülmedi?” diye sordu.

 

İÇME SUYU KİRLENDİ

Subaşı önergesinde, tüm itirazlara rağmen yapımı devam eden ve işletmeye alınan projenin yol açtığı çevre sorunlarının artarak devam ettiğini belirterek “Projenin bir parçası olan Manavgat Değirmenözü Köyü’ndeki üretim santrali için kanal ve tünellerle yaklaşık 15 kilometre güneydeki yükleme havuzuna taşınan sular, burada enerji üretiminde kullanılmak için bekletiliyor. Ancak karstik ve geçirgen olan bir arazide inşa edilen barajın hem ana gövdesinde, hem de iletim tünellerinde meydana gelen çatlaklar yüzünden bölgedeki su kaynakları kirleniyor. Köyün tek içme suyu kaynağı olan Pınargözü deresi çamurlu akmaya başlayınca evlere su dağıtan şebeke kapatıldı. Köylüler su kaynağının dibinde iki gün susuz kaldıklarını belirterek tepki gösterdiler. Köyün üzerindeki arazide inşa edilen HES yükleme havuzundaki çatlaklardan sızan suların aşağıdaki tarım arazilerinden çıktığını dile getiren köylüler, bu durumun tarımsal üretimi de olumsuz etkilediğini belirtiyor” diye konuştu.

 

SUYA İHTİYACIMIZ VAR

Milli servet niteliğinde olan su havzalarını ve dünyaca artık kabul edilen su hakkını korumak zorunda olduğumuzu da vurgulayan Subaşı, ‘’Barajlar suyu tutmanın bir yöntemi olarak kabul edilebilir ancak bu proje sonucu doğada gerçekleşen tahribat sonucunda temiz su kaynakları kirletilmiştir. Sadece elektrik üretmek amacıyla, temiz su kaynakları ne olursa olsun anlayışıyla yapılacak projeler hiçbir şekilde kabul edilemez’’ dedi. 

ÖNERGEDEKİ SORULAR

  1. Kasımlar Barajı ve HES Projesinin kesin kabul işlemi gerçekleştirilmiş midir?
  2. Projeyi üstlenen firmaya bugüne kadar çevreye verdiği zararlar ve kanuna aykırı işlemler nedeniyle Bakanlığınız tarafından kaç defa ve ne kadar ceza kesilmiştir?
  3. Firma hakkında açılmış ve Bakanlığın müdahil olduğu davalar var mıdır? Bu davalar devam etmekte midir?  

Bakanlığınızın, bu projenin sonlandırılması, çevrenin rehabilite edilmesi, doğaya verilen tahribatın giderilmesi ve özellikle Yukarı Köprüçay Havzası'nda temiz su kaynaklarının korunması konusunda bir projeniz, çalışmanız ve talimatınız var mıdır? 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: