Antalya
20.01.2021
A
GENEL , YAŞAM
Seralarda gece nöbeti
Seralarda gece nöbeti

Gece hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü Kumluca, Serik ve Gazipaşa ilçesinde üreticiler seralarındaki ürünleri korumak için sobaları yakıp, sabaha kadar nöbet tuttu.

Türkiye'de örtü altı üretimin merkezi Antalya'da hava sıcaklığı son günlerde gece eksi 2 derecelere kadar düşünce, çiftçiler seralarında 'zirai don nöbeti' tutmaya başladı. Kentte en fazla örtü altı üretimin yapıldığı Kumluca’da , yakacak odunları hazırlayan çiftçiler, bunları el arabalarıyla seralarındaki sobalarına taşıdı.

KUMLUCA’DA GECE NÖBETİ

 Gözleri termometrelerde olan seracılar akşam hava sıcaklığı düşmeye başlayınca sobaları yakıp, sabaha kadar nöbet tuttu. Üretici Muhammet Girgin (18), "Gün içinde odunlarımızı kesiyoruz, kırıyoruz. El arabalarımıza yükleyip sobalarımızın dibine yığıyoruz. Akşam olunca da yakıyoruz" dedi. Ramazan Ertop (40) ise, " Gece boyunca sabah saat 07.30 kadar birer saat arayla sobalarımızı kontrol ediyoruz. Sobalarımız geçmek (sobanın içindeki odun azalmışsa) üzereyse odun takviye ediyoruz. Bu şekilde sabahı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

SERİK’TE DOMATESLERE KORUMA

Serik ilçesinde de sera üreticileri de, aileleriyle akşamdan başlayarak sabah saatlerine kadar seralarındaki sobaları yakıp, ürünlerinin soğuktan etkilenmemesi için mücadele etti. Hava sıcaklığının gece sıfırın altına düştüğü son iki günde seralarında özellikle domates, salatalık ve biber gibi ürünleri olan çiftçiler, sabaha kadar uyumadan, sobalar sönmesin diye sürekli odun takviyesi yaptı. Deniztepesi Mahallesi'nde sera üreticisi Nuri, Kemal ve İbrahim Ersöz kardeşler, " Gündüzden hazırlıklarımızı yapıyoruz. Seraların içerisinde bulunan sobalara odunları yerleştiriyoruz. Akşam saatlerinde yakmaya başlıyoruz. 2 saat arayla sobaları kontrol ederek, yakmaya başlıyoruz. Bu işleri yapmazsak domateslerimizi don vurur." dedi.

GAZİPAŞALI ÜRETİCİLER NÖBETTE

Toplam 32 bin 700 dekar örtü altı alanda 350 bin ton hasat yapılan Gazipaşa'da sabaha kadar seraların içinde bekleyen üreticiler, ,seranın içindeki havayı bitki gelişiminin etkilenmeyecek olan ortama getirebilmek ve ortalama 4- 6 derece arasında tutmak için yoğun çaba sarf ediyor. Sera üreticisi Cengiz Uğur, "Seramız 3 dekar. Örtü altında patlıcan ve ihracatlık dikenli salatalık üretimi yapmaktayım. Havanın soğumasıyla birlikte don riskini de göze alarak önceden sera içerisine yerleştirip, yakıma hazır ettiğimiz sobalarımızı ateşledik. Sıcaklığı mümkün mertebe yüksek tutmaya çalışıyoruz." dedi. DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: