Antalya
19.01.2021
A
ARŞİV , SAĞLIK
Vatandaş merak içinde
Vatandaş merak içinde

AHESEN Genel Sekreteri Dr. Hülya Uçak, sağlık personelinin aşılanmaya başlanmasından sonra vatandaşların da kendilerine aşının ne zaman yapılacağını yoğun olarak sorduğunu söyledi.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Genel Sekreteri Dr. Hülya Uçak, “Hastalarımız 'biz ne zaman aşı olacağız, nasıl aşı olabiliriz' diye çok fazla soruyorlar. Kendilerine 15 gün sonra başlanacağını söylüyoruz. Randevu alan vatandaşlarımız, randevu saati geldiğinde öncelikli grup içindelerse aşılarını uygulayacağız" dedi.

E-NABIZDAN RANDEVU ALIN

Dr. Uçak aşı süreci hakkında şu bilgileri verdi: "Vatandaşlarımızın randevu alabileceği yerler 182'yi arayarak MHRS web ve mobil sisteminden, SMS atarak 2023 ve e-nabız'dan randevularını alabilecekler. Randevu alınmadan hiçbir şekilde aşı uygulaması yapamayacağız. Randevu alan vatandaşlarımız, randevu saati geldiğinde öncelikli gruptalarsa aşılarını uygulayacağız. Aşılar hakkında faz-3 çalışması tam bitmediği için bütün Covid aşılarında da aynı şey geçerli çok net şeyler söyleyemiyoruz. Ama hastalarımız geldiklerinde bilgilendirme yapacağız. Onam formlarımız var, onam formlarını imzalamaları gerekiyor, aşıyı uygulayabilmemiz için. Bilinen aşı yan etkilerinden bahsedeceğiz, işte erken etki, anafilaktik reaksiyona kadar giden alerjik reaksiyonlar olabilir, ilk bir hafta içerisinde kas ağrıları ve bunlar daha yaygın ve daha sık görülen etkiler. Kas ağrıları, eklem ağrıları, biraz ateş, ishal, kusma olabiliyor, baş ağrısı olabiliyor. Bu konularda bilgilendireceğiz" dedi. DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: