Antalya
18.01.2021
A
GENEL , YEREL YÖNETİM , ÇEVRE
Antalya Kent Konseyi ‘ne şikâyet yağıyor / Narenciye ranta kurban gitmesin
Antalya Kent Konseyi ‘ne şikâyet yağıyor / Narenciye ranta  kurban gitmesin

Halk arasında “Narenciye” olarak bilinen Karakaş Narenciye Vakıf Çiftliği’ne halı saha, büfe ve kafe yapılacağı iddiaları tepkiyle karşılandı.  Antalya Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada “Parayla ölçülemeyecek olan bu değerimiz mutlaka korunmalıdır” denildi. 

 

Muratpaşa Demircikara Mahallesi’nde bulunan eski adıyla “Narenciye Araştırma Enstitüsü” yeni adıyla “Karakaş Narenciye Vakıf Çiftliği”nin kiracılarının, burayı ticari bir alana çevirerek spor tesisi yapacağına yönelik iddialar büyük bir tepki ile karşılandı.  

HAMİDİYE VAKFI’NA VERİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı enstitüler tarafından kullanılan söz konusu alan 61 dekar ile 204 dekar olmak üzere toplam 265 dekarlık 2 bitişik parselden oluşuyor. 204 dekarlık büyük parsel 2018 yılında Kent Konseyi ve sivil toplum örgütlerinin itirazlarına rağmen Hamidiye Vakfı’na tahsis edildi. Hamidiye Vakfı’na ait olan bu alan yasal bazı zorunluluklardan dolayı Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından kiraya verildi. 61 dekarlık alan ise Vakıflar Bölge Müdürlüğünce bugünkü kiracıya kiralandı.

NARENCİYE AĞAÇLARI KESİLDİ

Çiftlikte halı saha ve bir takım spor tesisleri yapıldığına ilişkin çevre sakinleri tarafından imza toplanarak Antalya Kent Konseyi’ne şikâyette bulunuldu. Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu, şikâyet ve rant iddialarını görüşerek söz konusu alanla ilgili önerilerini sıraladı. Kiracıların bahçenin bakımı ve iyileştirilmesi için özen göstermediğini tespit edildiği belirtilen açıklamada “Çiftliğin, son olarak kiralayan kişi tarafından ticari bir alana dönüştürülmeye çalışıldığı, yaklaşık 10 dekarlık bir alandaki narenciye ağaçlarının söküldüğü ve alanın orta bölümünün çimlendirildiği tespit edilmiştir. Alan üzerine, ticari spor tesisi planlandığı, salon, halı saha, büfe ve kafe yapılacağı bilgileri ve duyumları alınmıştır. Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün merkez ve idari birimlerinin Aksu’ya taşınacağı, bu durumda şehrin merkezindeki bu yeşil alanın betonlaşabileceği, ranta kurban edilebileceği endişesi söz konusudur. Aynı yeşil alan içinde kiraya verilen bu alanın ticari faaliyetler için kullanılması ileride bütün alanın tehdit altında olacağı anlamına gelir” denildi.

PARAYLA ÖLÇÜLEMEYECEK BİR DEĞER

Narenciye’nin Türkiye’nin ilk damızlık narenciye bahçesi ve narenciye türleri gen merkezi olduğunu vurgulayan Tarım Çalışma Grubu yöneticileri,  şu önerilerde bulundu: “Söz konusu alan avokado ve pikan cevizinin damızlık parsellerinin olduğu, birçok tropik meyve türüne ev sahipliği yapan bir alandır. Bu alanın değeri parayla ölçülemeyecek kadar fazladır. Söz konusu alan günümüze kadar tarımsal amaçlar için kullanılmıştır. Sadece Antalya’ya değil, bütün Türkiye’ye hizmet etmiş ve etmeye devam edebilecek bitki çeşitliliğine sahip bir alandır. Antalya kent merkezinde, mezarlık alanları dışındaki yeşil dokunun kaldığı ender alanlardan birisidir. Antalya halkı için bu yeşil doku korunmalıdır. Ticari amaçla kullanımlara izin verilmemelidir. Ranta ve betonlaşmaya yol açabilecek bu gibi kiralamalar yapılmamalıdır. Yapıldı ise acilen iptal edilmelidir. Ağaçları sökülen yaklaşık 10 dekarlık alan tekrar ağaçlandırılmalıdır. Her 2 parselinde birleştirilerek, 1930 yılından beri bu alanı kullanan, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ne tahsis edilmesi gerektiğini, bu sayede amacına uygun olarak, kent dokusunu bozmayacak bir şekilde kullanılabileceği düşüncesindeyiz.”

KUTU KUTU KUTU

TİCARİ AMAÇLA KULLANILMAMALIDIR’

Antalya Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu, Vakıflarca kiraya verilen alanın mevcut tarımsal ve yeşil alan özelliğinin korunması gerektiğine de işaret ederek, “Ticari amaçla kullanımına izin verilmemelidir. Her türlü yapılaşmaya izin verilmemelidir. Yapılaşmaya veya ticari amaçla kullanıma izin veren sözleşmeler iptal edilmelidir. İlçe ve Büyükşehir belediyeleri yetki alanlarında, yeşil alan içinde, yeşil alan dokusunu bozacak, ticari faaliyetler için ruhsat vermemelidirler. Bitki gen kaynakları hayati önemdedir. Mutlaka korunmalıdır. Söz konusu yaklaşık 61 dekarlık Karakaş Narenciye Vakıf Çiftliği arazisinin de kamu kurumu olan Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün kullanımına tahsis edilmesi gerektiği düşüncesindeyiz” görüşlerine yer verdi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: