Antalya
18.01.2021
A

Lukas Podolski, Nuri Şahin, Samuel Eto’o, Jeremy Menez, Samir Nasri gibi oyuncuları transfer ettiği zaman şampiyonluğa oynayan Antalyaspor, parası olmayıp Bünyamin Balcı, Gökdeniz Bayrakdar, Doğukan Sinik gibi gençlerle, mecburen oynadığı zaman geleceğe yatırım yapıyor!

Tıpkı 2 maç üst üste kazandığı zaman “Avrupa’ya gideceğiz” diyen başkanın, takım kötü gittiğinde ortalıkta görünmediği gibi.

Kadrosunda Podolski-Nuri gibi uluslar arası kariyere sahip, Kudryashov, Fredy, Hakan, Veysel gibi kalitesi üst seviyede isimleri barındıran Antalyaspor, öncelikle ne yapmaya çalıştığına karar vermeli.

Kulübü borç batağına çevirdikten sonra, “Geleceği planlıyoruz” diyerek camianın gazını almak takıma bir şey kazandırmaz.

Böyle bir anlayışla yönetilen takımın saha içi görüntüsü de farklı değil.

Sezon başından itibaren, Podolski odaklı bir takımla oynamaya çalışan Antalyaspor, Hatayspor maçına kadar istikrarsız bir grafik çizdi. Hatay’dan yenen 6 gol, Ersun Yanal’ın karar değiştirmesine neden oldu. Öncelikle Podolski’yi kesip, takım savunmasına ağırlık veren bir takım tertibi oluşturdu. O maçtan sonra oynanan 5 maçta da Antalyaspor takım savunması ile ön plana çıktı ve başarılı sonuçlar aldı.

Ne var ki, bu oyun sisteminde Veysel-Naldo ikilisi kilit rol oynuyor. Bu ikiliden birisi olmadığında çok kırılgan bir görüntü veren Antalyaspor, bu dezavantajı Trabzonspor maçında da yaşadı. Ersan’ın sarı kart görüp penaltıya sebep olduğu pozisyonda, penaltıyı kurtaran Boffin, takımının oyunda kalmasını sağladı. Amilton’un attığı gol, Trabzonspor’un özgüvenini kırıp Antalyaspor’un direncini artırırken, sahneye bir kez daha Ersan çıktı.

Orgill’in, kaleye vurup gol atabileceği bir pozisyonda eli-ayağına dolaşınca kaptırılan topun devamında, Abdülkadir’i düşüren Ersan, halkı olarak ikinci sarı karttan kırmızı kart görerek takımını 1 saat 10 kişi oynamak zorunda bıraktı.

Buna rağmen takım savunmasından taviz vermeyen Antalyaspor, Trabzonspor’un göbekten gelmesine izin vermedi, rakibini kanatlardan oynamaya zorladı. Daha çok soldan gelen, Marlon-Nwakaeme ikilisi ile şuursuz ortalar yapan Trabzonspor’un gönderdiği topların tamamına yakınını Naldo karşıladı. Brezilyalı futbolcu maça o kadar iyi motive olmuş ki; bir pozisyonda takım arkadaşı Kudryashov’un ayağına basarak çok ciddi biçimde sakatlanmasına neden oldu. Orta sahada Fredy-Nuri-Hakan üçlüsü mükemmele yakın oynayarak, rakibini ceza alanına yaklaştırmadı. Marlon-Nwakaeme ikilisinin karşısında ise önce Gökdeniz, sonra Bünyamin rakiplerine rahat orta yapma fırsatlarını vermedi.

Başta da belirttiğim gibi, kararsızlık en kötü karar oluyor her zaman. Kaleci Uğurcan’ın gol için Antalyaspor ceza alanında olduğu dakikada, Abdülkadir’in şut girişimi Antalyaspor savunmasından döndü, Trabzon kalesi boşken Gökdeniz’in topu kaleye dürtecek dermanının kalmaması ve auta atması sonucu gelişen Trabzon atağında Afobe kafayla beraberliği sağladı.

Antalyaspor kaybedecekse böyle kaybetmeli. Takımda sırıtan bazı isimleri değiştirip, disiplinli futbola sadık kalacak isimlerle yola devam etmeli.

Ersun Yanal’ın, son 5 maçta verdiği karar olumlu sonuçlar verdi. Bundan sonra da bu yolda devam etmeli. Podolski, Sidney Sam gibi oyuncularla Hatayspor’dan 6 gol yemektense, Gökdeniz, Bünyamin ile hem de 1 saat 10 kişi oynayarak Trabzonspor’a 2 puanı kaptırınca üzülmeyi tercih etmeli.

Devre arası geliyor. Başkan inşallah yine yıldız transferler yapma fantezisine girişmez. Zaten, geçmişte kurduğu fanteziler nedeni ile transfer limiti kalmadı. Antalyaspor eğer gerçekten şampiyonluk hayali kuruyorsa, gençlerden oluşan bir kadroya ve iyi bir teknik adama 4-5 sezon sabretmeli ve bunu da camiası ile paylaşıp insanlara gereksiz hayaller kurarak hayal kırıklığı yaşatmamalı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok