Antalya
13.01.2021
A
GENEL , POLİTİKA
FENİX'in 'ticari' oyunu
FENİX'in 'ticari' oyunu

Fenix Yapı’nın otel, lüks konut ve AVM projesinin de bulunduğu Konyaaltı Liman Mahallesi’ndeki kat yüksekliğini görüşen Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu, zemin artı 10 kata uygunluk görüşü verdi. Komisyon Başkanı Hacıarifoğlu, 11 Ocak Pazartesi günü meclisteki tartışmanın komisyon görüşünden ziyade, 2020 yılı başında Konyaaltı Belediyesi’nin Fenix Yapı’ya verdiği zemin artı 16 katlık ticari yapı ruhsatı ve ruhsat dışı lüks konut fonksiyonundan kaynaklandığını söyledi.

Konyaaltı Liman Mahallesi 8093 Ada 1 Parsel’de yapılmak üzere Konyaaltı Belediyesi’nin ruhsat verdiği Fenix Yapı’nın lüks konut, otel ve AVM fonksiyonlu dev projesi,  11 Ocak Pazartesi günü yapılan Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nın yarıda kalmasına neden olmuştu. Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Hacıarifoğlu, tartışmanın komisyon görüşünden ziyade, 2020 yılı başında firmaya verilen ticari yapı ruhsatı ile ruhsat dışı tanıtımı yapılan projedeki konut vb. fonksiyonların bölgeye getireceği yükten duyulan endişeden kaynaklandığını söyledi.

EMSAL 10 KAT AMA TALEP 17 KAT

Fenix’in ticari yapı ruhsatı aldığı bölgede, ruhsat tarihi itibariyle kat serbesti olduğunu, sonradan çıkan kanunla buna sınırlama getirildiğini belirten Mehmet Hacıarifoğlu, “Büyükşehir’in gündeminde olan konu da bu kanuna göre getirilecek kat sınırının belirlenmesiydi.  Konyaaltı Belediyesi’nden gelen plan notlarında ilgili bölgeye zemin artı 16 kat izni verilmesi isteniyordu. Biz baktık, Fenix Yapı’ya ruhsat verilen parselin de bulunduğu bölgede emsal kat yüksekliğinin zemin artı 10 kat olduğunu gördük. Bu nedenle, kat yüksekliğine ilişkin görüşümüzü de zemin artı 10 kat olarak yazdık. Fenix’e zamanında ruhsat verilirken inşaatın yapılacağı parsele en yakın binadaki kat yüksekliğinin ne olduğuna bakılabilirdi. Ona da dikkat edilmediği görülüyor.” dedi.

KONUT FONKSİYONU GÖSTERİLMEMİŞ

Mimarlar Odası’nın Fenix Yapı’nın aldığı ticari yapı ruhsatının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmış olduğunu da hatırlatan Hacıarifoğlu, “ Burada, asıl rahatsızlık, yapı ruhsatı olan proje ile tanıtımı yapılan projenin farklılıklar barındırıyor olmasıdır. Büyükşehir Meclisi’ndeki tartışmanın sebebi de budur diye düşünüyorum. Verilen ruhsat ticari yapı ruhsatıdır. Kamuoyuna tanıtılan projede ise lüks konut fonksiyonu var. Hem de detaylarıyla tanıtılıyor. Böyle bir durumda, ilgili arsada konuta göre sosyal donatı alanları terki yapılması gerekirdi.  Bu da, tanıtımı yapılan projeye, o arsanın yetmeyeceği gerçeğini ortaya çıkarıyor. Projenin, o bölgeye getireceği yoğunluğun yol açacağı çevresel sorunlar konusunda endişe var. En yakın binadaki emsal yüksekliğin neredeyse iki katı yüksekliğe ulaşacak bir yapı yoğunluğu tartışmaya açıktır.” diye konuştu. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: