Antalya
11.01.2021
A
GENEL , POLİTİKA
24 bin tekniker atama bekliyor
24 bin tekniker atama bekliyor

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, ataması yapılmayan Diyaliz Teknikerlerinin sorunlarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı

 

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, diyaliz servislerinde görev almak için binlerce gencin diyaliz teknikeri olabilme uğruna eğitim aldığını belirterek, hali hazırda 24 binden fazla mezunun olduğunu belirtti. Diyaliz teknikerlerinin, Sağlık Bakanı’nın istihdam ve sertifikasız diyaliz servisi çalışanları olmayacağı sözüne rağmen atanamadıklarını belirten Zeybek, “Son olarak yirmi kişinin ataması yapıldı. Ayrıca diyaliz servislerinde sertifikasız çok sayıda kişinin çalıştığı bilgisi mevcutken, hala atamaların yapılmamış olması diyaliz teknikeri gençlerimizin mesleklerini yapmalarının önünde bir engel olarak durmaktadır” dedi.

ÖNERGEDEKİ SORULAR

Diyaliz Teknikerleri için önümüzdeki süreçte ek atama yapılacak mıdır, diyaliz servislerinde sertifikasız olarak çalışmaya devam eden onlarca kişinin olduğu iddiası doğru mudur?

Kamu ve üniversite hastanelerinde diyaliz servislerinde yönetmeliğe uygun çalışmayan sertifikasız kaç kişi görev almaktadır, bu kişiler için denetim yapılmış mıdır ve diyaliz servislerinden sertifikasız çalışanlar çekilecek midir?

Diyaliz servislerinde beş cihaza bir çalışan uygulamasının, üç cihaza bir çalışan şekilde değiştirilmesi planlanmakta mıdır? Bu tarz bir düzenleme ile hizmet kalitesinin artması mümkün müdür?

Diyaliz servislerinde, Diyaliz Teknikerlerinin görev alması için tedavi gören vatandaşlardan da talep geldiği bilinmesine rağmen, hâlihazırda neden Diyaliz Teknikerleri görevlendirilmemektedir?”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: