Antalya
11.01.2021
A
GENEL , ÇEVRE
Atık çamur enerji oldu
Atık çamur enerji oldu

Antalya  Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB), Türkiye'de bir ilk olan Solar Çamur Kurutma Tesisi, 2 bin 645 ton atık çamuru çimento fabrikaları ya da enerji geri kazanım tesislerinde ek yakıt olarak kullanılabilir hale getirerek, hem doğaya karışmasını engelledi, hem de alternatif bir enerji kaynağına dönüştürdü.

Antalya OSB'ye 2015 yılında kurulan Solar Çamur Kurutma Tesisi, 5 yıllık hizmet süresinde 2 bin 645 ton atık çamuru yüzde 90 oranında kurutarak, çimento fabrikaları veya enerji geri kazanım tesislerinde ek yakıt olarak kullanılabilir hale getirdi. Tesis, arıtma çamuruna çözüm bulmanın yanı sıra, atığı alternatif bir enerji kaynağına dönüştürerek ülke ekonomisine ve doğaya sağladığı katkı ile Türkiye'ye örnek oldu.

 

 

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞIYOR

Atıksu arıtma tesislerinden çıkan arıtma çamurunun yüksek oranda su içermesi nedeniyle, katı atık depolama tesislerinde yüksek hacimler teşkil ettiğini, depolama alanlarının zamanla yetersiz kaldığını, lisanslı bertaraf tesisi sayısının az olması nedeniyle de atık çamurunun gün geçtikçe doğa için tehdide dönüştüğünü belirten Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahip tesis ile bu tehdidi bertaraf etmeyi başardıklarını söyledi.

ÇEVRE HİZMET ÖDÜLÜ

 

Arıtma çamurunu yüzde 90 kuruluğa getirmesi, ihtiyaç duyduğu enerjiyi güneşten sağlaması ve tasarımıyla Türkiye'de ilk olan tesisten elde edilen sonuçların solar kurutma teknolojisine bakış açısını değiştirdiğini söyleyen Bahar, “Tesisimiz, Antalya bölgesinde, doğanın ve çevrenin korunmasında üstlendiği öncü rol sebebiyle Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile Çevre Sorunları Araştırma Merkezi tarafından Çevre Hizmet Ödülüne layık görülmüştür. Antalya OSB, aldığı bu ödül ile doğa ve çevre duyarlığı nedeniyle aldığı ödül sayısını üçe çıkarmış, Türkiye'nin en temiz ve en çevreci OSB'si olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır" diye konuştu. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: