Antalya
10.01.2021
A
GÜNCEL , EKONOMİ , POLİTİKA
Aydın Özer: Domates üreticisi zorda
Aydın Özer: Domates  üreticisi zorda

Hava sıcaklıklarının yüksekliği ve dolan 200 bin tonluk Rusya kotasının 50 bin ton daha artırımının gerçekleşmemesi domates üreticisini zora soktu. Kumluca Halini ziyaret eden CHP’li Özer, “50 bin tonluk artış hemen hayata geçmeli, bu kota sorunu çözülmeli” dedi.

Örtü altı üretim merkezi Kumluca Toptancı Halinde domates satışları durma noktasına geldi. Hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sıkıntı yaşatırken, en önemli dış pazarımız Rusya’nın uyguladığı kotanın yeniden dolması ve açıklandığı üzere 50 bin tonluk artırımın hala açılmamış olması üreticiyi zora soktu.

İHRACAT YİNE DURDU

Kumluca Toptancı Hali’ni ziyaret ederek domates üreticilerin ve ihracatçılar ile görüş alış verişinde bulunan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Rusya kotasında 50 bin tonluk artırıma gidileceği açıklanmıştı ama kota hala açılmadı. İhracat yine durdu. Bütün mal iç piyasaya dönmüş durumda, fiyatlar düştü. Üreticimiz zaten doğa ile mücadelede. Bu kota sorunu kalıcı olarak çözülmelidir” dedi.

KOTA SORUNU ÇÖZÜLSÜN

Domates üreticisinin acil çözüm beklediğini kaydeden Özer, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Diyorlar ki, ‘Şu andaki sıkıntı Rusya yüzünden yaşanıyor. Devlet yeni ihracat kapıları bulmalı ve döviz girdisi sağlayabilmeli. Rusya’ya bağımlılığımız olmamalı…” Haklılar, dünyada dördüncü büyük domates üreticisiyiz ve bugün domates üreticisi sıkıntıda!.. Bütün mal iç piyasaya dönmüş durumda. İç piyasanın bu üretimi kaldırma şansı yok, o yüzden fiyatlar düşüyor. Girdi maliyetleri ise yüksek. Domatesin kilo başı maliyeti 2 liranın üstünde. Üretici çok zor şartlarda üretim yapıyor. Kışı var, seli var, hortumu var. Doğa ile mücadele ederek üretim yapan üreticiyi, karşılığını alamazsa kaybederiz. Ticaret, tarım ve dışişleri bakanlarına sesleniyorum bu kota meselesine kalıcı çözüm getirilmelidir.”

 

Portakalda analiz şartı yumuşatıldı 

Portakal ihracatına getirilen her ülkeye ve her partide pestisit analizi şartına ilişkin karar yumuşatıldı. “Çağrımız ve çabamız sonuç verdi” diyen CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, açıklamasında şunları söyledi: Portakal ihracatına yılbaşı gecesi getirilen tüm ülkelere her partide %100 analiz şartı kararı değiştirildi. Aldığımız bilgilere göre; Avrupa Birliği’ne her 10 partide 1, Rusya’ya her 20 partide 1 analiz yapılacak. Resmi yazının da kısa sürede il müdürlüklerine gönderilmesi bekleniyor. Bu kararın uygulamada yaratacağı sıkıntıları, ihracatı baltalayacak bir karar olduğunu, iç piyasa fiyatına müdahale ederken dış pazarın kaybedileceğine dikkat çekmiştik. Çağrımızın ve çabamızın olumlu sonuç vermesinden dolayı memnunuz. Umarız bu bakanlık, bundan sonra sektörün görüşünü almadan, ihracatçı ve üreticilere sormadan, dolaylı olarak fiilen ihracatı durduracak, gerekçesi bile baştan savma benzeri kararlar almaya yönelmez. Bakanlığın işi, sektörü tedirgin etmek yerine güven verici uygulamalara gitmek olmalıdır” 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: