Antalya
09.01.2021
A
ARŞİV , YAŞAM
Antalya Gazeteciler Cemiyeti: Cesaretimizi kaybetmedik, direniyoruz
 Antalya Gazeteciler Cemiyeti: Cesaretimizi kaybetmedik, direniyoruz

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yapan AGC Genel Sekreteri Haşmet Öyken, "Bağımsız gazetecilik demokratik sistemlerin temel taşlarından biridir, basın özgürlüğü yoksa özgürlük de olmaz, özgürlük yoksa demokrasi de olmaz" dedi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) adına bir açıklama yapan Genel Sekreter Haşmet Öyken,  özgür bir toplum için bağımsız gazeteciliğe her zaman ihtiyaç olduğunu belirtti.

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Antalya Gazeteciler Cemiyeti adına bir açıklama yapan Genel Sekreter Haşmet Öyken, demokrasinin güçlü bir şekilde var olmaya devam edebilmesi için özgür bir toplum için bağımsız gazeteciliğe her zaman ihtiyaç olduğunu belirtti.

YEREL BASINA DESTEK OLUNMALI

Öyken, “Tüm dünyayı ekonomik ve psikolojik olarak sarsan pandemi sürecinden olumsuz etkilenen sektörlerin başında medyanın ve özellikle yerel basının geldiğini belirterek “Özel ilan gelirleri neredeyse sıfırlandı, gazete satışlarımız düştü. Resmi ilan ve reklamlardaki azalma devam ediyor. Sigorta ve KDV ödemeleri ötelense de sonunda yeni ödemeler ile birlikte içinden çıkılamayacak maddi yüklerle karşılaşılacak. 24 ay faizsiz kredi ve KOSGEB kredilerinin devreye alınması gibi zorunlu çözümlemeler ise göz ardı ediliyor.” dedi.

AŞIDA ÖNCELİK VERİLSİN

Medya sektöründe kapsamlı bir yenilenmeye gereksinim olduğuna dikkat çeken Haşmet Öyken, “Gazetecilerin yıpranma hakkı, internet yasası ve mesleki standartların belirlenmesine kadar yasal düzenlemelerin ivedilikle yapılması gerekiyor. Meslek onurumuzun korunması için yasanın boşluklarından yararlanarak ortalıkta gazeteci kisvesi altında etik dışı haberlerle tehdit ve şantajlarla çıkar sağlayanların sektörden uzaklaştırılmaları için mesleki düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekiyor. Bu gün korona virüs salgını sürecinde 20 basın mensubu arkadaşımız yaşamını yitirdi. Sağlıklarını hiçe sayarak sahada özveriyle görev yapan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz, bu gerçekler ışığında gazetecilik mesleğinin riskleri göz önüne alınarak aşılamada basın mensuplarının öncelikli meslek grupları arasına alınması gerekiyor’ diye konuştu.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen basının cesaretini kaybetmeden direnmesini sürdürdüğünü belirten Öyken sözlerini şöyle sürdürdü, "Toplumu aydınlatmak, halkın haber alma özgürlüğüne katkı sağlamak ve bilinçlendirmek için gece gündüz demeden çalışan tüm basın emekçisi arkadaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz" dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: