Antalya
07.01.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Lokantalar ve kafeler “HES”li açılış istiyor
Lokantalar ve kafeler “HES”li açılış istiyor

Pandemi nedeniyle aylardır müşteri kabul edemeyen Antalya’daki kafe ve restoran işletmecileri sorunlarına acil çözüm bekliyor. AGYİD Başkanı Özen,”İşletmelerimizi HES kodu, güvenli turizm sertifikası gibi kurallar dâhilinde açmak istiyoruz.” dedi.

 

Koronavirüs salgını süresince tamamen kapanan ya da sadece paket servis yapmalarına izin verilen kafe ve restoranlar çıkış yolu arıyor.  Kentteki kafe ve restoran işletmecilerini aynı çatı altında toplayan Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD) yöneticileri, pandemi sürecinde kapalı kalan işyerlerinin çok büyük sıkıntılar yaşadığını, belirli kurallar çerçevesinde açılmalarına izin verilmesini istedi.

6 AY ERTELENMELİ

Sektör olarak yaşadıkları sıkıntılar nedeni ile bugün için ışıklarının söndüğünü belirten AGYİD Başkanı Zeki Özen, “Kalıcı karanlığı önlemek için yeme içme sektörünün sesine kulak verilmeli. İşletmelerimizin vergi, SGK yapılandırmalarının en az 6 ay ertelenmesi, icra takiplerinin 1 yıl süre ile durdurulması, işletmelerin hacimleri oranında KGF desteği hayati önem taşımaktadır. Bu önlemler alınmazsa 2 ay içinde sektör dökülmeye başlayacak” uyarısında bulundu.

50 BİN PERSONEL ETKİLENDİ

İşletmecilerin bir birikimi olmadığını söyleyen AGYİD Başkanı Özen, “Sektörümüz, Antalya bazında 3 binin üzerinde işletme ile 50 bin personeli istihdam eden, yüzlerce firmaya önemli gelir kapısı olan lokomotif bir sektördür. Öncelikle devletimize, personelimize yapılan Kısa Çalışma Ödeneği’nden, KDV ve stopaj indiriminden dolayı teşekkürü borç biliriz. Ancak işletmelerimiz, kapanmakla birlikte, kira, elektrik, su, doğalgaz faturaları, Vergi, SGK gibi maddi yükümlülüklerle baş başa kalmıştır. Birikimi olan bir sektör değiliz. Bir anda kapanması ile yukarıda saydığım faturalarla, tedarikçi borçlarını da ödeyemez hale geldik. Birçok işletme, icra takipleri ile baş başa kaldı” diye konuştu.

SADECE BİZİM SEKTÖR KAPALI

Hayatın hemen tüm çarklarının, HES kodu, ateş ölçme gibi pandemi kuralları çerçevesinde dönerken sadece yeme içme sektörünün tamamen kapatıldığına işret eden Özen, “Talebimiz, HES kodu, Güvenli Turizm Sertifikası gibi kurallar dâhilinde işletmelerin açılmasına izin verilmesidir. Bizim işletmelerimizde tamamen kapıya kilit vuruldu. Bugün buraya gelirken uçaklar çalışmakta, oteller çalışmakta, fırınlar çalışmakta, eczaneler, her şey çalışmaktadır. Bir şekilde insanlar kısıtlıda olsa günü çevirebilmektedir. Ancak bizim sektörümüz artık gününü çevirememektedir. Çünkü kapısında kilit vardır” şeklinde konuştu.

SOSYAL PATLAMANIN EŞİĞİNDEYİZ

Devletin sağladığı Kısa Çalışma Ödeneği’nin, 450 gün prim şartı olduğunu, birçok çalışanlarının bu kadar prim gün sayısına sahip olmadığını belirten Özen, şunları söyledi: “450 gün primi olmayan devletten ödenek alamıyor. İşverenler olarak biz de, işten çıkaramıyoruz. Kalifiye elemanın büyük önem taşıdığı sektörümüzde, çalışanlarımız ile aramızdaki aidiyet bağı tamamen koptu. İnsanlar, mağduriyetlerinin sebebi olarak bizi biliyor. Ancak biz de, birikimi olan işletmeler değiliz. Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanamayan binlerce çalışanımız, temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda ve sosyal patlamanın eşiğine geldiler”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: