Antalya
07.01.2021
A
ARŞİV , YEREL YÖNETİM , EKONOMİ
Antalya Halkevleri’nden su zammı tepkisi
Antalya Halkevleri’nden  su zammı tepkisi

Antalya Halkevleri’nden yapılan yazılı açıklamada, Antalya’da bir yıl önce 3,62 lira olan 1 metreküp  su fiyatının  bu yıl 4,47 liraya yükseldiği belirtilerek  bu zammın geri çekilmesi istendi.

Antalya Halkevi “Zamcı belediyecilik değil, halktan yana belediyecilik istiyoruz” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada; “Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi ve ASAT Genel Kurulunun Eylül 2019 tarihinde aldığı karar gereği, Antalya’da su fiyatları her ay Üretici Fiyatları Endeksi(ÜFE) oranında artmakta. Buna göre 2020 yılında yıllık bazda metreküp su fiyatının artışı %23,48 oldu” denildi.

METREKÜPÜ 7.26 LİRA OLDU

Metreküp başına alınan Çevre Tüketim Vergisi(ÇTV) ise 47 kuruştan 50 kuruşuma yükseltildiği hatırlatılan açıklamada, “ Bütün bu artışlara göre, vergiler dahil 1 metreküp suya Antalya’da 2020 başında 5,94 TL ödeyen yurttaşlar, 2021 yılında 7,26 TL ödeyecek. TÜİK tarafından açıklanan yıllık enflasyon (TÜFE) yüzde 14,6 olarak gerçekleşirken, Antalya’da Üretici Fiyatları Endeksindeki(ÜFE) artışa bağlanan suya yüzde 23,48 oranında zam yapılmıştır. Suya yapılan zam oranı asgari ücrete yapılan yüzde 21 zam oranını da geçmiştir” ifadelerine yer verildi.         

YAKALARINI BIRAKMAYIZ        

Suda zam değil indirim yapılması istenen yazılı açıklama şöyle devam etti:  Pandemi koşullarında turizmin çöktüğü, kent ekonomisinin dörtte üçünün çalışmadığı, esnafın evine ekmek götürmekte zorlandığı,  yüz binlerce işsizin oluştuğu Antalya’da ne devlet ne de belediyeler tarafından halkın temel ihtiyaçları konusunda kayda değer bir sosyal destek sağlanmamıştır. Halkevleri olarak, geçim sıkıntısı içinde ki halkımızın yoksulluğa, hayat pahalılığına, işsizliğe karşı mücadelesini büyüteceğimize, halkımızı hiçe sayanların, işsizliğe yoksulluğa mahkûm edenlerin yakasını yeni yılda da bırakmayacağımıza söz veriyoruz.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: