Antalya
07.01.2021
A
GÜNCEL , EKONOMİ
ATSO pandemiye rağmen büyüdü
ATSO pandemiye rağmen büyüdü

 ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), pandemi etkisi altında geçen 2020 yılına üye sayısı 50 bine yaklaşırken yabancı sermayeli üye sayısı da 4 bini aştı.

 

Pandemi döneminde dijital dönüşüm çalışmalarına hız veren ATSO'nun online hizmetleri büyük ilgi gördü. Üyelerin talep ettiği 25 bine yakın belge online olarak verildi. Eğitim faaliyetleri online platformlara taşındı, düzenlenen 24 online eğitim ve seminerlerden binlerce katılımcı faydalandı. Yeni uluslararası işbirlikleri ve sanal heyet organizasyonları ile ATSO ihracat kümeleri dünyanın dört bir yanında yeni pazarlara ulaştı, ticari istihbarat desteği ile dış ticaretlerini güvenle gerçekleştirdi.

ÜYE SAYISI 50 BİN SINIRINDA

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, pandemi gölgesindeki 2020'nin, oda çalışmaları açısından son derece yoğun geçtiğini aktardı. Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti:  Pandemi sürecine rağmen girişimcilerin Antalya ekonomisine güvenlerinin sürdüğünün en güçlü göstergesi yeni üye kayıt sayılarımız oldu. 2020 yılında 4 bin 605 yeni şirket kaydı yaptık. Bu dönemde 1594 üyemiz de faaliyetlerine son verdi. Böylece toplam üye sayımız 49 bin 634'e ulaştı. 2020 yılında en çok inşaat faaliyetlerinde yeni üye kazandık. Bu dönemde inşaat faaliyetlerine 578 yeni firma kaydolurken bu sektörü, 267 firma ile tarımsal ürünlerin ticareti ve 263 firma ile toptan ve perakende gıda dağıtımı ve pazarlaması takip etti."

YABANCI YATIRIMCININ CAZİBE MERKEZİ

Antalya, Türkiye'de İstanbul'dan sonra en fazla yabancı yatırımcıya sahip olan kent unvanını 2020'de de sürdürdüğünü anlatan Çetin, “ Pandemi sürecinde de Antalya'ya yabancı yatırımcıların ilgisi devam etti. 2020 yılında Antalya'da 449 yeni yabancı yatırımcı faaliyete başladı ve böylece ATSO'ya kayıtlı toplam yabancı yatırımcı sayımız 4 bin 197 oldu. 2020 yılında en çok yabancı yatırımcıyı İran'dan aldık. Bu süreçte İran sermayesi ortaklı 82 firma odamıza kayıt olurken, Rusya'dan 63, Almanya'dan 55 yeni yabancı yatırımcı Antalya'da faaliyetlerine başladı." dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: