Antalya
06.01.2021
A
ARŞİV , SAĞLIK
Pandemide obezite alarmı
Pandemide obezite alarmı

Çocuk  Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Tülümen, pandemi sürecinde evde kalan çocukların obezite riskiyle karşı karşıya kaldığını belirterek aileleri uyardı.

 

 

Pandemi sürecinde evde kalan çocukların obezite riski ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Tülümen, çocukları keyif veren gıdalardan uzaklaştırmadan onları sağlıklı bir forma dönüştürerek sunmanın, süreci eğlenceli hale getirebileceğini söyledi.

PAKETLİ GIDALARDAN UZAK DURULMALI

Çocukların evde geçirdikleri bu süreçte sağlıksız atıştırmalıklara yönelebildiklerini vurgulayan Dr. Tuğçe Tülümen, kuru meyveler ve yanında tüketeceği çiğ, işlem görmemiş, tuzsuz ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumların hem gerekli vitamin, mineral, lif ihtiyacını karşılayacağını hem de pratik bir atıştırma alternatifi olacağını belirtti. Paketli gıdalardan uzak durulması gerektiğinin de altını çizen Dr. Tülümen, “Çocukları keyif veren bazı gıdalardan uzaklaştırmadan, onları sağlıklı bir forma dönüştürerek sunmak, süreci eğlenceli hale getirebilir. Örneğin, gerçek kakao ve sütle hazırladığınız çikolata sosuna bulanmış meyve dilimleri, tam tahıllı bisküvili ve az şekerli sütlü tatlılar, evde hazırladığınız meyveli yoğurtlar, dondurmalar, sorbeler hem çocuğunuzun beslenmesine katkı sağlar hem de beslenme biçimini tekdüzelikten çıkarır" dedi.

PROTEİN TÜKETİMİ ÖNEMLİ

Büyüme ve gelişmede önemli rol alması, uzun süre tokluk sağlaması ve bağışıklığı destekleme açısından çocukların her gün mutlaka 2 porsiyon protein içeren gıda tüketmesi gerektiğini de belirten Dr. Tülümen, protein içeren gıdaların aynı zamanda çocukların sık acıkmasını önleyerek atıştırmalıklara yönelmesinin de önüne geçmeye yardımcı olacağını kaydetti. Çocukların sabahları yumurta ve peynir, öğünlerden birinde et, balık, hindi veya bakliyat gibi protein içerikli besinler tüketmesinin günlük protein ihtiyaçlarını karşılayacağını ifade eden Dr. Tülümen, ayrıca yumurta, et, balık ve hindi gibi protein içeren gıdaların demir, çinko, B12 vitamini açısından da zengin olduklarını hatırlattı. Çocukların bilişsel ve görme fonksiyonlarına olumlu etkisi olduğu bilinen Omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynağının soğuk denizlerde yaşayan yağlı balıklar olduğunu anlatan Dr. Tuğçe Tülümen, haftada iki kez mevsim balıklarının tüketilmesini önerdi.

FİZİKSEL AKTİVİTE İHMAL EDİLMEMELİ

 

Beden, ruh sağlığı ve bağışıklığı desteklemek açısından fiziksel aktivitenin artırılmasını teşvik etmenin de önemli olduğunu söyleyen Dr. Tuğçe Tülümen, sakin yerlerde açık hava yürüyüşleri, bisiklete binmek, ip atlamak, evde dans etmek, pilates, yoga, jimnastik yapmak gibi aktivitelerin olumlu katkılar sağlayacağını söyledi. Oyun oynamanın, müzik dinlemenin, resim ve boyama yapmanın, kitap okumanın her yaşta ruhun gıdası olduğunu hatırlatan Dr. Tülümen, “Bebekler ve çocuklar için zeka kartları, yap boz oyunları, rubik küp, bul tak, küplerle kule inşa etme, evcilik, saklambaç, konuşan kitaplar tercih edilebilir. Daha büyük çocuklarla ise dart, sessiz sinema, adam asmaca, tabu, scrabble, satranç oynamak onların bilişsel ve motor gelişimine destek olur, el-göz koordinasyonunu ve problem çözme yeteneğini de geliştirir" diye konuştu. DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: