Antalya
05.01.2021
A
ARŞİV , ADLİYE
Eski emniyet müdürü Ali Yılmaz beraat etti
Eski emniyet müdürü Ali Yılmaz beraat etti

Antalya’da , 'FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği iddiasıyla tutuksuz yargılanan İl Emniyet eski Müdürü Ali Yılmaz hakkında beraat kararı verildi.

 

2009-2012 yıllarında Antalya İl Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunan Ali Yılmaz, Antalya 9. Ağır Ceza Mahkemesi 2019-147 Esas sayılı dosyada, silahlı terör örgütü FETÖ/PDY üyeliğinden yargılandığı davadan beraat etti. Dün yapılan karar duruşmasında, sanık Ali Yılmaz'ın terör örgütü üyeliği suçunu işlediğine dair delillerin yeterli olmadığı görüşüne yer verilerek, beraatına hükmedildi. Yılmaz hakkında uygulanan yurt dışı çıkış yasağı da kaldırıldı. Karardan önce, 10 Aralık 2020'de mahkemeye sunulan savcılık mütalaasında, Ali Yılmaz'ın, terör örgütünün hiyerarşik yapısına dahil olduğu, İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün yaptığı dinlemelerin de FETÖ / PDY amaçları doğrultusunda  bilgisi ve denetimi altında yapıldığı iddia edilmişti.

O SIRADA GÖREVDE DEĞİLDİM

Yılmaz, dün yapılan karar duruşması sonrası berat kararıyla birlikte basın-yayın kuruluşlarına gönderdiği yazılı açıklamada, bazı siyasiler ile emniyet mensupları tarafından şikayet edildiğini belirterek, “Halbuki beni şikayet edenler 2013 yılında dinlenmiştir. Ben 2012 yılında merkeze alınarak emekli oldum. Hakkımda yapılan idari soruşturmalardan ise aklandım. Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararlarına göre belirlenen FETÖ üyeliği kriterlerinin hiçbiri tarafıma uymamaktadır. Ayrıca, polis ve Salahiyet Kanunu Ek 7 Ek 3'üncü maddeye göre; 'Önleyici dinlemelerinde görev ve yetkili, İstihbarat Daire Başkanlığı ve alt birimleridir' denilmiştir. Yine ayrıca, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın Görev ve Yetkilerini Gösteren Yönetmeliğin 8. Maddesinde önleme dinlemelerinin nasıl ve kimler tarafından yapılacağı açıkça belirtilmiştir. İl müdürlerinin iki mevzuata göre de dinleme talimatı verme yetkisi yoktur."  dedi.

FETÖ İLE HİÇ BİR İLGİM YOK

Tecrübesiz olduğunu savunduğu müfettişin kişisel kanaatine dayanılarak hakkında soruşturma açıldığını öne süren Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hakkımda, 'İletişimin gizliliğini ihlal, evrakta sahtecilik, FETÖ örgüt üyeliği' suçlamaları ile kamu davası açıldı. Dava iki yıl sürdü ve bugün de sonuçlandı. Karar duruşmasında üzerime atılan iftiraların gerçek olmadığı, somut bir delil sunulmadığı, herhangi bir suçu işlediğim sabit görülmediği, FETÖ ile herhangi bir bağım ve ilgim olmadığı gibi sempatimin dahi bulunmadığı anlaşılmıştır. Neticede mahkeme kararında, 'Yapılan yargılamada toplanan delillere göre suçları işlediği sabit olmadığından 5271 sayılı CMK'nın 223/2-e maddesi gereğince beraatına' ibarelerine yer verilmiştir. Buna göre hakkımda beraat kararı verilmiştir. Yüce Türk adaleti gereğini yapmıştır. Beni maddi ve manevi zarara uğratan, iftiracılar ve kumpasçılar, yüce Türk adaleti önünde hesap vereceklerdir."

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: