Antalya
04.01.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Portakalda kriz büyüyor / İYİ Partili Subaşı’dan ihracatta yüzde 100 analiz şartına tepki!
Portakalda kriz büyüyor / İYİ Partili Subaşı’dan  ihracatta yüzde 100 analiz şartına tepki!

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Tarım ve Orman Bakanlığının portakal ihracatında pestisit analiz şartı getirilmesini eleştirdi. Subaşı, “Ticaret Bakanlığı’nın karşı çıkmasına rağmen ihracat engellenmeye çalışılmaktadır” dedi.

Kararlar alınırken olayın taraflarına danışılmamasını ve uzmanları ile istişare edilmemesini  eleştiren Subaşı, “Bu kararla bizzat Devlet’in ihracatı engelleyip, narenciye çiftçisini ve ihracatçıyı zor durumda bırakılmıştır” dedi.

10 GÜN RAPOR BEKLENECEK

 

Hasan Subaşı, TBMM Başkanlığı’na Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması istemi ile bir soru önergesi vererek, “Analiz için kamu labaratuvarlarının tercih edilmesinin de işi uzatmaya yönelik olduğu aşikardır. En az 10 gün labaratuvar sırası bekleyecek ihracatçı için bu durum, ihracatın yapılamaması anlamına gelir” dedi.

ÜRÜN DÜŞTÜ, İHRACAT ARTTI

TÜİK verilerine göre, 2019 yılında ülkemizde 1 milyon 700 bin ton portakal üretildiğini, 2020 yılında ise bu miktar yüzde 21,5 oranında gerileyerek, 1 milyon 333 bin ton olarak gerçekleştiğini söyleyen Hasan Subaşı, 2020 yılında iklimsel değişim ve sıcaklıkların ani yükselmesi nedeniyle portakalda zayiat ve ürün kaybı yaşandığını dile getirdi. Subaşı, “Portakal ihracatında, 2019 Ocak-Kasım döneminde 178 bin ton ihracat, 64 milyon dolar döviz girdisi elde edilmiştir. 2020 Ocak-Kasım döneminde ise 223 bin ton ihracat yapılmış yaklaşık 100 milyon dolar döviz girdisi elde edilmiştir. Bakanlığın iç piyasada portakal fiyatını, başka ifade ile enflasyona etkisini azaltmak için çare olarak ihracatı azaltacak, fiili olarak yasaklayacak, üreticiye zarar verecek böyle bir yöntem bulmuştur. Bu limonda yaşandığı gibi pazar kaybına neden olacak, gelecekteki ihracatın da daralmasına, itibar kaybedilmesine neden olacaktır” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: