Antalya
03.01.2021
A
GENEL , POLİTİKA
CHP’li Özer Tarım Bakanına çağrıda bulundu: Portakalda analiz şartı geri alınsın!
CHP’li Özer Tarım Bakanına çağrıda bulundu: Portakalda analiz şartı geri alınsın!

Portakal ihracatında yüzde 100 pestisit kalıntı analizi yaptırma şartı getirilmesinin üreticiye büyük darbe vuracağını belirten CHP Milletvekili Özer, “Türkiye, kendi ürününe tarife dışı engel koyuyor. Bu yapılacağına pestisit kullanımı kaldırılsın.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzasıyla 31 Aralık Perşembe günü 81 ilin tarım il müdürlüklerine gönderilen yazıda, 1 Ocak 2021 itibariyle ihracata giden portakalın, hangi ülkeye ihraç edilirse edilsin, yüzde 100 analize tabi tutulması şartı getirildi. Ayrıca analizin kamu laboratuvarlarında yapılmasının şart koşulması da sektör temsilcileri tarafından ihracatı durdurmaya yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor. Kararı eleştiren CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, bu uygulamaya son verilmesini istedi.

KARAR ÜRETİCİYİ VURDU

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Özer,  “2020 yılı ani hava değişimleriyle çiftçiyi vurdu, portakal üretiminde büyük oranda düşüş oldu, buna karşın ihracat artınca üretici umutlandı. Şimdi içeride enflasyonu düşük göstermek için yapılan bu müdahale yine üreticiyi vurdu. Karar akılla bağdaşmıyor. Bakan bu karardan derhal dönmezse onun yüzünden portakalda dış pazarımız darbe alacak. Maksat enflasyonu düşürmekse akılcı çözümler düşünülmeli.” diye konuştu.

GEREKÇESİ BAŞTAN SAVMA

Söz konusu kararda, Avrupa Birliğine yapılan portakal ihracatında pestisit kalıntısı nedeniyle yoğun bildirim alındığı ve ürünlerin iade edildiğinin gerekçe gösterilmesini de eleştiren Özer açıklamasında, “O zaman niye sadece AB ülkelerine değil de tüm ülkelere gidecek ürünlerden yüzde 100 analiz isteniyor. Ayrıca AB’ye kayda değer ihracat yok. 2020 yılı Ocak-Kasım verilerine bakılırsa portakal ihracatımızın yüzde 47’sinin Rusya’ya, yüzde 30’unun Irak’a yüzde 10’unun Ukrayna’ya, yüzde 3’ünün Romanya’ya ve yine yüzde 3’ünün Sırbistan’a yapıldığı görülür. Nasıl oluyor da, sektörün görüşünü almadan, ihracatçı ve üreticilere sormadan, bir gecede ansızın, böyle dolaylı ama fiilen de ihracatı durduracak bir karar alabiliyorlar? Bu kararla resmen Türkiye kendi ürününe tarife dışı engel koymuş oluyor. Bu yapılacağına pestisit kullanımı kaldırılsın.” İfadelerini kullandı.

İHRACAT FİİLEN ENGELLENİYOR

Söz konusu analizlerin öncelikle kamu laboratuvarlarında yapılmasının zorunlu tutulmasını da ihracatın fiilen engellenmesi anlamına geldiğini ileri süren Özer, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Adana ve Mersin’den günde 400 TIR narenciye çıkışı söz konusu ama kamuda analiz zorunluluğu bu sayıyı düşürecek. İhracatçıların söylediğine göre Adana’daki ilgili müdürlük azami 40 adet analiz yapabiliyor. Mersin’deki müdürlüğün cihazı bozuk yani hiç analiz yapamıyor ve 3 özel laboratuvar ise günde 50’şer analiz yapabiliyor. Yani Adana ve Mersin toplamda günlük 190 TIR için evrak verebilecek durumda. Neticede bu karar öncesinde 400 TIR çıkarken bu kararla en fazla 190 TIR çıkacak. Peki, sektörün bu kaybını Sayın Bakan karşılayacak mı?”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: