Antalya
30.12.2020
A
GÜNCEL , EKONOMİ
Antalya'da turizm ekonomisi yüzde 80 küçüldü
Antalya'da turizm ekonomisi yüzde 80 küçüldü

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, pandeminin  Antalya ekonomisine çok ağır darbe vurduğuna dikkat çekerek 2020 yılında turizmin yüzde 80 küçüldüğünü dile getirdi.

Antalya Ticaret Borsası  2020 yılının son meclis toplantısını online gerçekleştirdi . Mecliste, 2021 yılı kayıt ücretleri, aidat ücretleri ve üye hizmetlerine zam yapılmazken, 2021 yılı bütçesi onaylandı. Meclis üyeleri sektörlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, 2021 yılının iyi geçmesini diledi.

ŞOK ÜSTÜNE ŞOK

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, “Dünya çapında tarım ve turizm kenti olan Antalyamız, hem en fazla risk altında çalışan hem de salgın tedbirlerinden en ağır ekonomik darbe ile etkilenen şehir olmuştur. Turizm faaliyetleri, yüzde 80’den fazla küçülmüştür. Yılın başında 55 milyon turist ve 40 milyar dolar gelir hedefine uygun hazırlık yapan Antalya, sonuçta tam bir şokla karşı karşıya kalmıştır. Türkiye ortalaması 1 şok yaşadıysa biz en az 3 şok yaşadık" dedi.

 

İLK KEZ YAŞANDI

Antalya’nın ibrazında ödenen çek tutarı büyümesinde ilk kez Türkiye ortalamasının altında kaldığına dikkat çeken Ali Çandır, “11 aylık gerçekleşmelere baktığımızda 2020 yılı ibrazında ödenen çek tutarı, önceki yıla göre Türkiye’de yüzde 10 civarında artarken, Antalya’da yüzde 20’den fazla azalmıştır. Böylesine aleyhimize makas açıklığını ilk kez yaşamaktayız" dedi. Antalya için ekonomik afet bölgesi ilan edilmesini isteyen Çandır, “Bu kapsamdaki önerilerimizi ve taleplerimizi özellikle eylül ayından itibaren her platformda dile getirmeye, her yetkiliye iletmeye çalışıyoruz" dedi. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: