Antalya
Yayın Tarihi : 30.12.202018:56
Güncelleme Tarihi : 30.12.202020:33
A
GÜNDEM , SAĞLIK
Hem yaşatmak hem yaşamak istiyoruz!
Hem yaşatmak hem  yaşamak istiyoruz!

Antalya Tabip Odası ile SES Antalya Şubesi yöneticileri, ortak basın açıklaması ile salgınla mücadele ederken ölen meslektaşlarını andı ve koronavirüse daha fazla kurban vermemek için hükümeti gerekli önlemleri almayı davet etti.

Antalya Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir basın açıklaması yaparak taleplerini dile getirdi.

SİYASİ VE EKONOMİK KAYGI

SES Başkanı Şükran İçöz ve Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin’in  ortak metni Dr. Naci İşoğlu tarafından okundu.  ‘Oyalama değil çözüm istiyoruz’, ‘Yaşatmak için yaşamak istiyoruz’ sloganlarının atıldığı basın açıklamada, “Öfkeliyiz; çünkü tükendik, çünkü ölüyoruz. Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü tarihten çok önce, sağlık emek ve meslek örgütleri olarak halkımızın sağlığı için, sağlık çalışanlarının sağlığı için size uyarılarda bulunduk. Bilimin, aklın yolunu gösterdik. Ama siz aklı, bilimi ve bizleri dinlemeyerek hem halkımızın hem de sağlık çalışanlarının hayatını tehlikeye attınız. Siyasi ve ekonomik kaygılarla aldığınız kararlar, ötesinde alamadığınız kararlar yüzünden binlerce insanımızı, yüzlerce sağlık çalışanımızı kaybettik. Kaybetmeye de devam ediyoruz” denildi.

HESABINI KİM VERECEK?

Her gün açıklanan sayıların her birinin bir can olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu canlarımızı, sizin yanlış pandemi yönetiminiz nedeniyle kaybettik. Bu ölümlerin önemli bir bölümü önlenebilir ölümlerdi ve siz önlemediniz, önleyemediniz. En temel hakkımız olan ‘yaşam hakkımızı’ ihlal ettiniz. Salgının başından beri sürekli şeffaflık istedik ama hiçbir bilgiyi bizlerle paylaşmadınız. Halkın sağlığını değil, ekonomik çıkarları öncelediniz. Bilim insanlarının önerilerine ve kararlarına kulaklarınızı tıkadınız. Salgından politik başarı hikayesi çıkarmaya çalıştınız. Salgın konusunda doğruları söyleyen kim varsa terörist ilan ettiniz. Geldiğimiz noktada maalesef haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Ekonomik ve siyasi kaygılarla aldığınız kararlardan dolayı yitirdiğimiz binlerce canın, yüzlerce sağlık çalışanının hesabını kim verecek?” sorusu soruldu.

HÜKÜMET ÖDEVİNİ YAPMADI

Aylar öncesinden yaptıkları uyarı ile grip salgınıyla birlikte COVID-19 yıkıcı bir etki yapacağına dikkat çektiklerini belirten Tabip Odası ve SES temsilcileri, “Tüm toplumun aşılanması gerekirken, temin edilen aşı sayısı risk gruplarının hemen hiçbirine yetmedi. Sağlık çalışanlarını bile risk grubunda saymadınız. Yurttaşlarımız, yaşanan bu kaosun içinde aşı bulabilmek için ASM’ler, eczaneler, hastaneler arasında dolaştı durdu. Yarattığınız bu kaos yurttaşlarımıza sağlık sorunu, sağlık çalışanlarına da şiddet olarak döndü. Aşının bizler için bir hak, sizler için bir ödev olduğunu söyledik ama siz ödevinizi yapmadınız. COVID-19 sağlık çalışanları için bir meslek hastalığı sayılmalıdır dedik. Siz samimiyetsiz, ciddiyetsiz şekilde konuyu bulandırdınız. Biz yasa istiyoruz dedik, siz sağlık çalışanlarıyla alay edercesine, bir sayfalık yazıyla kamuoyunu yanıltmayı seçtiniz. Bizlerin, hukukçuların, milletvekillerinin anlattıklarını dinlemeyip sağlık çalışanlarını oyaladınız. Artık yeter daha fazla eksilmek istemiyor, yaşamak, yaşatmak istiyoruz” sözleriyle iktidarı eleştirdi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: