Antalya
29.12.2020
A
GENEL , POLİTİKA
Acentelerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı
Acentelerin sorunlarını  meclis gündemine taşıdı

Türkiye’deki seyahat acentesi sayısı konusunda Turizm Bakanlığı ile SGK’nın farklı rakamlar verdiğini kaydeden CHP Antalya Milletvekili Budak; , “Devlet kurumları acente sayısını bile bilmiyor ve bu vurdumduymazlığın faturasını sektör ödüyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, seyahat acentelerinin sayısı konusunda devlet kurumları arasındaki çelişkili rakamları TBMM gündemine taşıdı. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması istemiyle bir soru önergesi veren Budak, “ Kültür ve Turizm Bakanlığı’na göre, 2019 yılı sonunda ülkemizde 11 bin 410 tane seyahat acentesi olduğunu belirtiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na göre ise aynı dönemde kayıtlı 9 bin 93 işyeri bulunuyor. Bu çelişkinin nedeni nedir?” diye sordu.  

VARLIK MÜCADELESİ VERİYORLAR
Budak önergenin gerekçesi ile yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:“Devlet sektöre destek vereceği yerde acente sayısında bile anlaşamıyorsa bu vurdumduymazlığın faturasını ne yazık ki yine sektör ödemek zorunda kalıyor. Devletin iki kurumunun arasındaki bu rakamsal çelişkinin nedeni nedir? Avrupa’daki rakiplerimiz seyahat acentelerini ayakta tutmak için milyonlarca Euro hibe desteğinde bulunurken bizde bırakın bir kuruş hibeyi, operatörlerin kredilere erişimleri bile türlü bahanelerle engellenir durumda. Acenteler kepenk indirdi ama kira gibi sabit giderleri hala devam ediyor. Acil bir sicil affıyla düşük faizli, uzun vadeli kredi desteği sunulmazsa 2021’de ayakta kalacak yerli ve milli seyahat acentesi bile bulamayacağız. Bu durum ülke turizmine vurulacak en önemli darbelerden biri olur” 
ÖNERGEDEKİ SORULAR
*Türkiye’de kaç seyahat acentesi faaliyet yürütmektedir? Pandemi döneminde bu işletmelerden kaçı faaliyetlerine son vermek zorunda kalmıştır?
*Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na kaydolmadan acente hizmeti sunmak mümkün müdür? 
*SGK rakamları ile Bakanlığınız tarafından açıklanan seyahat acente sayısı arasındaki farkın nedeni nedir? 
*Seyahat acentelerinin karşılıksız yardım kapsamına alınmamasının gerekçesi nedir?”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: