Antalya
28.12.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA , YAŞAM
Antalya’nın payının kesilmesine partiler ve STK’lar tepkili / TAM BÜTÇE İSTİYORUZ!
Antalya’nın payının kesilmesine partiler ve STK’lar tepkili / TAM BÜTÇE İSTİYORUZ!

Ulaştırma Bakanlığı'nın sağladığı ödenek ile yaptırılan Meydan-EXPO Tramvay Hattı için Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden her ay 4 milyon lira kesilmesi tepkilere neden oldu. Siyasi partilerin il başkanları ve meslek odası başkanları bu kesintilerle Antalyalıların cezalandırıldığını söylediler.

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı’nın gündeme getirdiği ‘EXPO 2016 Antalya’ alanına ulaşımı sağlayan ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan Antalya II. Etap Raylı Sistem(Meydan-Havaalanı-EXPO Hattı)  için Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden her ay yüzde 5’lik kesinti yapılmasına tepkiler çığ gibi büyüyor.

 

BÜYÜKŞEHİR CEZALANDIRILIYOR

2016 yılında yapılan sözleşmeye göre Ulaştırma Bakanlığı’na hâsılattan yüzde 15 pay ödenirken, 2019 yılında çıkan bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin İller Bankası payından yüzde 5’lik kesinti yapılmaya başladığını belirten Arı, “Her ay 4 milyon lira olarak yapılan bütçe kesinti 100 ay boyunca yani 8 yıldan fazla devam edecek. Belediye AK Parti’deyken küçük bir miktar kesinti yapılıyordu. Büyükşehir’i CHP kazanınca kesinti miktarı çok büyük oranda artırıldı.  Bu kesinti ile Antalya cezalandırılıyor ve belediyemiz iş yapamaz duruma getirilmek isteniyor” demişti.

 

CHP İl Başkanı Nusret Bayar:

Seçim sonuçlarının etkisi

Cavit Arı’nın açıklamasından sonra konuşan CHP İl Başkanı Nusret Bayar da, yapılan uygulamanın Antalya’ya ve vatandaşlara ihanet anlamı taşıdığını belirterek, “AKP hükümeti; seçimi kaybettikleri Antalya’da 31 Mart’tan 1 ay sonra aldıkları karar ile açıkça Cumhuriyet Halk Partili Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesine, yatırımlarına ve hizmetlerine darbe vurmuştur. Dolayısıyla da bu yatırım ve hizmetlerinden verimli faydalanamayacak olan Antalya halkına, “AKP’yi değil de CHP’yi seçerseniz hizmetten mahrum kalırsınız” mesajı verilmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

 

ATSO Başkan Davut Çetin

Büyükşehir açıklama yapmalı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin de, 2. Etap Raylı Sistem Projesi’nin, EXPO yapılacağı için hayata geçirildiğini belirterek, “EXPO Yönetim Kurulu üyesiydim ve EXPO yönetimi olarak bu projeyi biz yapmadık. Yani Antalya’nın acil ihtiyacı da değildi. Büyükşehir’in acil hayata geçirmesi gereken bir iş, hiç değildi. Raylı sisteme gelene kadar Antalya’nın çözülmesi gereken çok sayıda sorunu vardı. Hâsılatın yüzde 15’i kesilecek diye bir sözleşme var ve bu sözleşme tek taraflı değiştirilemez. Büyükşehir Belediyesi’nin konuya itiraz etmesi gerekiyor. Büyükşehir yetkililerinin konuyla ilgili detaylı bir açıklama yapması ve bizi bilgilendirmesini bekliyoruz” dedi.

ÇOK YANLIŞ BİR UYGULAMA

Proje hayata geçirilirken geçerli olan sözleşmeye uyulması gerektiğine dikkat çeken Çetin, şunları söyledi: “Biz devletten Antalya’ya, gelen turist yoğunluğu nedeni ile ekstra bütçe talep ederken, böyle bir paranın Antalya’dan talep edilmesi çok yanlış. Antalya’da turizm nedeni ile bekleyen çok sayıda yatırım var. Böyle bir dönemde bu para Antalya’nın yatırımlarını da engeller. Büyükşehir’in hangi partide olduğu bizi ilgilendirmiyor. Konaklama vergisinin Antalya’da kalması için yıllardır mücadele ediyorum. Ancak sadece EXPO için yapılan bir bakanlık projesinin bedelinin belediyeden kesilmesi, kente yapılacak yatırımları da engelleyecektir”.

 

ATB Başkanı Ali Çandır:

Bu talep doğru değil

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya 2. Etap Raylı Sistemi’nin, EXPO 2016 Antalya’nın Antalya’ya kazandırdığı önemli yatırımlardan biri olduğunu belirterek, “Meydan-Havaalanı-EXPO raylı sistemi, nüfus artışımızla birlikte toplu taşımanın önemli olduğu bir dönemde ulaşımı rahatlatmak, EXPO alanı ve doğu ilçeleri ile bağlantıyı sağlama yönünde önemli bir çalışma olmuştur. Yerinde ve doğru bir yatırım olarak EXPO 2016 çerçevesinde kentimize kazandırılan ulaşım sisteminin merkezi bütçeden karşılanmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu Kararı olduğunu biliyoruz. Hal böyle iken, Ulaştırma Bakanlığı’nın 379 milyon lirayı Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden talep etmesini doğru olmamıştır. Pandemi döneminde ekonomisi daralan, turizm başta olmak üzere birçok sektörde küçülen Antalya’nın yükünü bu borç daha da ağırlaştırır. Türkiye’nin vitrini olan ve nüfusu her geçen gün katlanan Antalya’nın altyapı başta olmak üzere ciddi yatırımlara ihtiyacı var. Antalya’nın var olan kaynaklarını, ihtiyacı olan yeni altyapı yatırımlarına harcamasını bekliyoruz” yorumunda bulundu.

ZMO Şube Başkanı Vural Şahin:

Antalya cezalandırılıyor

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin de, aylık 4 milyon liralık bir bedelin kesinti haline dönüştürülmesinin, yerel yöneticilerin elini kolunu bağlayacağını ifade etti. EXPO 2016’nın şu anda Antalya için ölü bebek durumunda olduğunu belirten Şahin, “Bir yere koyamadık, kaldıramadık da… Pandemi koşullarında, belediye başkanından tarımsal anlamda destekler beklerken, böyle bir yük bizim sektörümüzü de olumsuz etkileyecektir. Pandemi koşullarından dolayı belediye zaten zor şartlarda hizmet ediyor. Vatandaşların bekleyen çok sayıda ihtiyacı var. Bütçe anlamında sıkıntı yaşayan Büyükşehir Belediyesi’ne böyle bir yük yüklemek sadece belediyeyi değil, tüm Antalya’yı cezalandırmak anlamına gelir. Yetkilileri akl-ı selime ve aldıkları kararı gözden geçirmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

 

SP İl Başkanı Ramazan Düzen:

İnsaf, izan ve vicdana davet ediyoruz

Saadet Partisi İl Başkanı Ramazan Düzen, konuyu siyaset üstü bir konu olarak gördüklerini belirtti. Düzen, “Tüm Antalyalılar biliyor ki; 2. Etap Raylı Sistem, EXPO 2016 için yapıldı. 19.1 kilometrelik bu hat, Bakanlar Kurulu’nun kararı ile yapıldı. Yapılan sözleşmede, Büyükşehir Belediyesi, hâsılattan yüzde 15 pay verecekti. Ulaştırma Bakanlığı’nın bütçe sunumunda, ‘Biz bu hattı bakanlık olarak yaptık’ diyor. Cumhurbaşkanlığı kararnamesine saygı duyuyoruz. Ancak Antalyalıları cezalandıracak şekilde, Büyükşehir bütçesinin yüzde 5’inden kesinti yapmak hakkaniyete uygun değil. Antalya Büyükşehir Belediyesi, AK Parti’de iken hâsılattan yüzde 15, yani yaklaşık 40 Bin Lira kesinti yapılırken, belediye değişince İller Bankası’ndan gelen bütçeden 4-5 Milyon Lira kesinti yapmak şehri cezalandırmaktır” diye konuştu.

NİYE PARA İSTİYORSUNUZ?

Projenin maliyetinin 260 Milyon Lira olduğunu, daha sonra 129 milyon lira ek maliyet çıkarılarak 379 milyon Lira talep edildiğini hatırlatan Düzen, şunları söyledi: “Saadet Partisi olarak birisinin yanında veya karşısında değiliz. Sadece doğrunun yanındayız. Ulaştırma Bakanlığı olarak siz yaptıysanız neden para istiyorsunuz? Belediyeden para istiyorsanız neden projeyi sahipleniyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuya müdahil olmasını bekliyoruz. Bakanlık, yaptığı açıklama ile aylık 4 Milyon Lira’yı alacaklarını tekrarladı. Kimse bu şehri cezalandırmasın. Zaten Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesinde 522 milyon lira açığı var. Bu açığı borçlanarak kapanacak. 210 milyon faiz ödemesi yapacak. Bu konunun ivedi bir şekilde dönmesi ve cironun yüzde 15’inin ödenmeye devam etmesi gerekiyor. Antalyalı vatandaşlarımız adına Bakanlığı insafa, vicdana, izana ve akl-ı selime davet ediyoruz”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: