Antalya
28.12.2020
A

Ne yıldı ama!

2020 bir geldi pir geldi. Virüsüydü, ekonomik sıkıntılarıydı, yasakları ve hastalıkla ilgili kaygıları derken bitmek bilmedi. Gün sayıyoruz adeta bitmesi için tüm dünya tek yürek. Elbette ki yeni yılın başlamasıyla temiz bir sayfa açılıp, bütün sorunlar sıfırlanmayacak. Hiçbir yıl da böyle olmadı zaten ama güzel fikir gibi duruyor yeni bir sayfanın açılacağını düşünmek.

 İşte, size yeni yılınız için yeni bir defter, sayfalarını doldurun istediğiniz gibi, geçtiğimiz bütün yılları komple kapatıyoruz deseler, her şeye sıfırdan başlamaya var mısınız?

Umut belki gelecek sayfadadır, kapatmayın defteri.

Ben seçimimi bomboş sayfaların yer aldığı bir defter yerine, analizlerini yaptığım yerden devam ettiğim defterden yana kullanırım. Çünkü iyisiyle kötüsüyle ben yazdım o sayfaları. Hatta yılı değerlendirirken tüm duygularımı tek tek incelerim; ihtiyaçlarımı ve isteklerimi keşfetmek için. Keşfettiğim ihtiyaçları karşılayacak hayaller kurmaya başlarım. Şirketlerin yıl sonlarında yaptığı kar-zarar analizleri gibi yani. Yaslarıma, kırgınlıklarıma, hayatımdan çıkardığım insanlara, sürprizlere, mutlu anlara, kazandığım yeni insanlara, okuduğum kitaplara, gezdiğim yerlere, mutluluklarıma tek tek odaklanıp neler öğrendiğime bakarım. Şimdi öğrendiklerim nelere dönüştü, nelerin hayallerini kuruyorum ve önümüzdeki yıl neler istiyorum hayattan diye bakarım. İsterseniz bu yöntemi hepimiz kullanalım.

Nelerden vazgeçtiniz bu yıl? Nelere hoş geldin dediniz?

Sizi neler zorladı, hangi ihtiyaçlarınızı karşılayamadınız, neleri yapmanın hayalini kurdunuz da yapamadınız? Peki ya neler aklınıza bile gelmezken başınıza geldi?

Neler filizlendi bu yıl içinizde, kimler girdi hayatınıza? Ve neleri kutladınız, nelere güldünüz en çok? Buyursunlar size 2020’yle vedalaşma ritüeli. Hadi hepsine tek tek bakalım kalan günlerimizde.

Sonrasında da 2021’i karşılarız yepyeni hayaller ve umutlarla. Kaldığımız yerden devam ederiz deftere içimiz daha ferah, daha gerçekçi ve umut dolu hayallerle. Ön göremediğimiz şeyler olabiliyor hayatta bunu hepimiz biliyoruz. Bireysel sürprizlerle her an karşılaşabiliyoruz. Kimler geldi, kimler geçti hayatımdan deyip nelere göğüs geriyoruz nelere.

Bu yıl, bunlara ek olarak küresel bir sorunla da karşılaştık. Dünyamız hasta oldu adeta. Virüsle birlikte doğa katliamları, iklim değişiklikleri ve şiddet konuları daha ön plana çıktı. Bu dünya hepimizin ve ancak birlikte hareket edersek kazanabiliriz sağlımızı. Bunların yanı sıra ekonomik yetersizlikler de etkiledi birçoğumuzu.

Sadece olumsuzluklarla geçmedi tabi yıl, kimimizin hayatında güzellikler de oldu. Bir bebek, belki yeni bir yuva ya da yüreğimize bir eş geldi tüm güzellikleriyle. Sonuç olarak virüslü haberlere ve sokağa çıkma kısıtlamalarına rağmen dünya kendi rutininde dönmeye devam etti.

Yine bütün duyguları misafir ettiğimiz bir yıl geçirdik ömür defterimizden. Şimdi gelecek sayfalarında daha çok umut ve güzellikler görmek istiyoruz. Ben kendi temennilerimi yazayım sizler de eklersiniz altına. En çok sağlık diliyorum, sonra maskesiz ama mesafeli günler ( bazıları için hep mesafeye gerek var J ) bir yandan birbirimize dokunduğumuz bol kahkahalı, sevdiğimiz, sevildiğimiz, değer verip değer gördüğümüz, kalpten bağlarımızı güçlendirdiğimiz, bol bol gezdiğimiz, çokça öğrendiğimiz, öğrendikçe büyüdüğümüz, tefekkür ettiğimiz ve hep kendi içimize bakabildiğimiz bir yıl olsun…

Paylaş
ETİKETLER:
Yok