Antalya
27.12.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA
Tayfur: Asgari ücret 3 bin lira olsun
Tayfur: Asgari ücret 3 bin lira olsun

İyi Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Semih Tayfur,  “Genel Başkanımız Meral Akşener’in asgari ücretini 3 bin lira olması önerisinin Millet İttifakı belediyelerinde olduğu gibi uygulanmalıdır” diye konuştu.

Türkiye’nin esas gündeminin hiç değişmediğini, hükümetin birtakım ekonomik göstergelerle oynayarak ekonomideki kötü yönetimi gizleyemediğini ifade eden İyi Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Semih Tayfur, Asgari ücretlilerin en önemli kesim olduğunu ve açlık sınırının altında yaşadığını söyledi. Tayfur, “Hükümetin artık bazı gerçeklerle yüzleşmesi gerekiyor. Yüzleşilmesi gereken gerçeklerden biri de asgari ücrettir. Asgari ücretle, evine ekmek götürmekte zorluk çeken 10 milyondan fazla hane var. Bir de asgari ücreti konuşurken, açlık baz alınması utanç veridir” dedi.

AKŞENER’İN ÖNERSİNE KULAK VERİN

Ekonomik olarak zor bir dönem geçiren vatandaşların bir de pandemi nedeniyle sıkıntılarının iki katına çıktığına vurgu yapan Başkan Tayfur, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘Asgari ücret 3 bin lira olsun’ önerisinin ciddiye alınması gerektiğini söyledi. Tayfur, “Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in de açıkladığı gibi, Brüt asgari ücreti 3 bin liraya çıkarıp asgari ücretli çalışanımıza brüt kazancının tamamını ödeyelim. Yani, işverenimiz, çalıştırdığı asgari ücretli vatandaşımızın gelir vergisini ve SGK primini devlete değil çalışanına versin. Devletimiz de çalışanımızın gelir vergisini ve SGK primini üstlensin. Böylece, asgari ücretle çalışan vatandaşımızın eline net 3 bin lira geçerken, işverene olan maliyeti ise 3 bin 458 lira olmaya devam etsin. Yani çalışanımızın eline geçen asgari ücreti 2 bin 325 liradan, 3 bin liraya çıkaralım ama işverene olan maliyetini de arttırmayalım” şeklinde konuştu

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: