Antalya
27.12.2020
A
GENEL , POLİTİKA
CHP’li vekillerden demokrasi vurgusu
CHP’li vekillerden demokrasi vurgusu

TBMM’de Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifinin görüşmelerinde konuşan CHP Antalya milletvekilleri Çetin Osman Budak ile Rafet Zeybek, hukukun üstünlüğü ve demokrasinin önemine dikkat çektiler

 

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, TBMM’de Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifinin görüşmelerinde yaptığı konuşmada, “Türkiye’de demokrasinin kalıcı şekilde tesis edilmesinde sivil toplum örgütlerinin büyük rolü var. Sivil toplum örgütleri demokrasinin nefesi, ifade özgürlüğünün sesidir. Şimdi o sesi de kısmak istiyorsunuz” dedi.

 

3. DÜNYA ÜLKESİ OLURUZ

Siyasetçilerin ve kamu görevlilerinin yolsuzluk bakımından yasa kapsamına alınmasını tavsiye eden Mali Eylem Görev Gücünün 12 nolu kararının teklifte yer almadığını vurgulayan Budak, “Eğer Türkiye’ye yabancı yatırımcı çekmek istiyorsanız hukukun üstünlüğüne saygı duyacaksınız. Mali Eylem Görev Gücü, tavsiye kararlarını verilen süre içinde hayata geçirmeyen ülkeleri gri listeye alıyor. Yani ‘Üçüncü dünya ülkelerinin seviyesine indiririm’ diyor. Türkiye, şu anda zaten yabancı sermayenin girmediği bir ülke konumunda bulunuyor. Gerekçe olarak Türkiye'de hukukla ilgili sıkıntıları, yargının bağımsızlığıyla, özgürlüklerle ilgili sıkıntılar olduğunu öne sürerek gelmiyor” diye konuştu. 

YABANCI SERMAYE KAÇIYOR

Ekonominin daraldığını vefaizlerini yüzde 17’ye çıktığını kaydeden Budak konuşmasını şöyle sürdürdü, “Bu yıl 10 milyar dolar Türkiye'den yabancı para çıkışı olmuş. Geçen sene Türkiye’ye doğrudan sermaye yatırımı 8,8 milyar dolar. Ama aşağı yukarı ekonomimizin birebir benzediği Brezilya'ya 71 milyar doların üzerinde para girişi olmuş. Türkiye'ye niye girmiyor? Bunu hepimiz sorgulamak zorundayız. Bunun ana gerekçesi demokrasinin olmaması, hukukun üstünlüğünün rafa kaldırılmasıyla alakalı. İnsanlar paralarını bir ülkeye yatıracaklarsa o ülkeden o paralarını rahatlıkla geri çıkarabilecekleri hukuk sistemi arar. Ama siz bu noktada Türkiye'yi büyük bir tehditle karşı karşıya bırakıyorsunuz. Yapılması gerekençok açık. Hızla demokrasiye ve hukuka dönmemiz gerekiyor. Eğer Türkiye’ye yabancı yatırımcı çekmek istiyorsanız, hukukun üstünlüğüne saygı duyacaksınız.”

 

KİŞİYE ÖZEL YASA OLMAZ

CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek ise aynı kanun teklifinin 41 maddesi  görüşülürken yaptığı konuşmada;  “Bu kanun teklifini kim istiyor biliyor musunuz? İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu istiyor. Kişilere göre kanun çıkmaz, kişilerin isteğine göre kanun düzenlenmez.Meclis bir kişi için çalışmaz. Kanun, millet için çıkar, milletin ihtiyaçları için çıkar. Kişileri güçlendirmeyin; demokrasiyi güçlendirin, adaleti güçlendirin, ekonomiyi güçlendirin, devleti güçlendirin ama kişileri hak etmediği şekilde güçlendirmeyin.  Eğer, kişiler güçlenirse o güç, o kişileri, kim olursa olsun otoriter bir sisteme götürür. Dünyada, tarihte bunun örneği çoktur” dedi.  

YARGI BAĞIMSIZ DEĞİL

Yargının bağımsız olmasının demokrasinin bir gereği olduğunu da dikkat çeken Zeybek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hâlâ bugün ‘Bağımsız yargı var.’ diye iddia ediyorsanız, bu memlekete ihanet edersiniz. Bu memleketin sorunlarını çözemezsiniz, ekonomi hâlâ ağırlaşmaya devam eder. Devlet çökme noktasına geldi. Eğer bu devlet çökerse ilk önce siz altında kalırsınız. Hep tarihte öyle olmuştur. Bu memleketin yararına olan yasa tekliflerini desteklemeye hazırız. Ama böyle bir kişi isteyecek, siz yasa çıkaracaksınız ve ondan sonra da "tek adam" deyince alınacaksınız; yapmayın. Türkiye şu anda zor şartlardan geçiyor. Bu ülkeyi kurtaralım, hep birlikte kurtaralım, el ele verelim kurtaralım ama bu yasalarla kurtaramayız, bu yasalarla çökertiriz. İnsanlara baskı yaparak hiçbir yere gidemeyiz.”

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: