Antalya
27.12.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA
Bayar: Bakanlık kendini yalanlamış
Bayar: Bakanlık kendini yalanlamış

  Tramvay hattı geri ödemeleri ile ilgili iddialarına Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği cevabı değerlendiren CHP İl Başkanı Nusret Bayar, “Bakanlık açıklamasında 'Bakanlık yaptı, belediye ödüyor’ şeklindeki ifadenin yalan ve iftira olduğuna değinilmiş ancak aynı açıklamada “Belediyenin bütçesinden ayda 4 milyon lira olmak üzere 100 ay süre ile ödeme alınmakta' denilmiş. 'Bakanlık yaptı, belediye fazlasıyla ödüyor "dememiz mi gerekirdi?” diye konuştu. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, 24 Aralık günü basınla ve kamuoyuyla paylaştığı yazılı basın açıklamasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2016 yılında yapmış olduğu 2. Etap Raylı sistem için Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden anlaşmaya uygun olmayan şekilde ödeme alındığını belirtmişti. Bakanlığın iddialara “yalan ve iftira” yanıtı vermesinin ardından iddialarını yineleyen Başkan Nusret Bayar bu kez rakamlarla iddiasını destekledi.

 

145 BİN LİRA FARK ALINIYOR

Bayar, “2015 yılında yapımına karar verilen raylı sistem için yapılan geri ödeme anlaşması; ‘projeden sağlanan gelirin yüzde 15’inin geri ödenmesi’ şeklindeyken, 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararla ‘belediyenin genel bütçesinden yüzde 5 oranında kesinti yapılmak suretiyle geri ödenmesi’ olarak değiştirilmiştir.  Detay verecek olursak; 15 Şubat 2015 tarihinde alınan 7272 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında ‘Projenin Üsliraenilmesi’ başlıklı yazının 6’ncı maddesinin 3’üncü fıkrasının c bendinde yer alan bilgi, Antalya Büyükşehir Belediyesine ait Meydan-Havaalanı-Expo Raylı Sistem Hattının, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapıldığı, projeden sağlanan gelirin %15’i ile geri ödeneceği yer almaktadır. Proje ihale bedeli 260 milyon lira olan raylı sistemin belediyeye devri için üzerinde anlaşılan ödeme biçimi budur. İş tamamlandıktan sonra da bu ödeme planına uygun şekilde; Şubat ayında 35 bin lira, Mart ayında 37 bin lira, Nisan ayında ise 42 bin lira gibi rakamlar Hazineye geri ödenmiştir ve ödenmeye de devam edilmektedir.  Fakat 1 Mayıs 2019 tarihinde 31 Mart seçimlerinin 1 ay sonrasında Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan 1014 sayılı kararda ‘Proje maliyet bedelinin geri alınması ilgili belediyenin genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan % 5 oranında kesinti yapılmak suretiyle geri ödenmesine’ ifadeleri yer almaktadır. Alınan bu kararla birlikte yapılan hesaplama üzerine bakanlık,  belediyemizden 145 milyon liralık maliyet farkını da çıkararak kalan 380 milyon lirayı talep etmiştir. Genel bütçenin yüzde 5’i gibi bir rakamla Antalya Büyükşehir Belediyesi, her ay 4 milyon liranın, yıllık ise 50 milyon liranın üzerinde ödeme yapmak zorunda bırakılmıştır. Bu zorunluluğun belediyeye, belediyenin hizmetlerine ve dolayısıyla Antalya halkına ne kadar olumsuz etkiler getireceğini daha önceki açıklamamızda detayıyla anlatmıştık. “ diye konuştu.

 

BAKANLIK KENDİNİ YALANLIYOR

 

Bakanlığın açıklamasında kesinti yapıldığının inkar değil itiraf edildiğine dikkat çeken Bayar, “Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, ‘Bakanlık yaptı, belediye ödüyor’ şeklinde yer alan ifadelerin yalan ve iftira olduğuna değiniliyor.  Ancak yine aynı açıklamada ‘Belediyenin bütçesinden ayda 4 milyon lira olmak üzere 100 ay süre ile ödeme alınmakta’ ifadeleri kullanılmış. İhale bedeli 260 milyon lira olan hat için, 400 milyonu lirayı bir geri ödeme planı yapılmıştır.  Kamuoyuna soruyoruz, ‘Bakanlık yaptı, belediye ödüyor!’ ibaresindeki yanlışlık nerededir? ‘Bakanlık yaptı, belediye fazlasıyla ödüyor’dememiz mi gerekirdi?  Yalanı ve iftirayı siyasi politika haline getiren AKP hükümeti; seçimi kaybettikleri Antalya’da 31 Mart’tan 1 ay sonra aldıkları bu karar ile açıkça Cumhuriyet Halk Partili Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesine, yatırımlarına ve hizmetlerine darbe vurmuştur! Dolayısıyla da bu yatırım ve hizmetlerden verimli faydalanamayacak olan Antalya halkına, ‘AKP’yi değil de CHP’yi seçerseniz hizmetten mahrum kalırsınız’ mesajı verilmiştir. Bununla da kalmayıp, yaptıkları hatayı gündeme getirdiğimiz, kamuoyuyla paylaştığımız için bizleri yalancılıkla ve iftira atmakla suçluyorlar!” dedi.    

 

 ARTIK KAYBETMEYE ALIŞIN

CHP İl Başkanı Bayar açıklamasını şöyle sürdürdü. “Herkesin bildiği, basında ve kamuoyunda her geçen gün bir yenisine rastladığımız haberler de göstermektedir ki, AKP iktidarı 31 Mart seçimini kaybettiği büyükşehirlerde buna benzer birçok uygulamaya imza attı. İstanbul’da seçimi tekrarlayanlardan, ‘seçim olsa da iktidar size verilmeyecek’ diyerek halkın iradesini hiçe sayanlardan beklentimiz kaybetmeye alışmaları yönündedir. Zira millet, yoksulluktan, yandaşlardan alınmayan vergilerden, yolsuzluklardan, yasaklardan ve anti-demokratik uygulamalardan bıktı, usandı. Millet, İstanbul’da, Ankara’da, Antalya’da olduğu gibi önüne gelen ilk sandıkta yine gerekeni yapacak, AKP iktidarına son verecektir.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: