Antalya
23.12.2020
A
GENEL , RÖPORTAJ , YAŞAM
ROTARY kulüpleri hayata dokunuyor!
ROTARY kulüpleri  hayata dokunuyor!

Antalya’da faaliyetine devam eden tüm Rotary kulüplerini ziyaret eden Rotary 2430. Bölge Federasyonu Guvernörü Serhan Antalyalı, sağlıktan eğitime, engelli projelerinden aile planlamasına, uzay biliminden spora kadar destek verdikleri çalışmaları anlattı.

Türkiye ve dünyanın dört bir köşesinde projeleri ile adından sıkça söz ettiren Rotaryenler sosyal sorumluluk projelerinde başı çekiyor. 2020-2021 dönemi Rotary 2430. Bölge Federasyonu Guvernörü Serhan Antalyalı, Antalya’da faaliyetlerini sürdüren Rotary kulüplerini ziyaret edere bilgi alışverişinde bulundu.

Serhan Antalyalı, çok verimli geçen bu ziyaretlerini ardından yaptığımız söyleşide faaliyetlerini ve hedeflerini anlattı. 1905 yılında kurulan ve dünya üzerindeki hizmet kulüplerinin ilki olan Rotary’yi tarif ederken Antalya’da faliyetlerini sürdüren birimlerinin çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgiler verdi

BARIŞ VE İYİ NİYET

Rotary'in yeryüzünde barış ve iyi niyetin kurulmasına yardımcı olmak, bütün mesleklerde yüksek ahlak standartlarını teşvik etmek için dünya çapında örgütlenmiş bir hizmet kuruluşu olduğunu dile getiren Serhan Antalyalı, “Rotary’nin hizmet ideali ‘kendinden önce hizmet’ olarak tanımlanır. Bu anlayış tüm Rotaryenlerin ortak tavrı olurken, dünya çapında insanları ortak amaçlar çerçevesinde bir araya getirir” dedi.

Serhan Bey, Rotary kulüpleri ve üyeleri hakkında bilgi verir misiniz?

Rotary Kulüpleri’nin üye profili, bulundukları bölge ve ülkedeki temsil edilen iş ve mesleklerin bir yansımasıdır. Kulübün her üyesi, farklı bir mesleği temsil etmektedir. Rotary’nin bu yapılanma biçimi sorunlar üzerine üretilen düşüncelerin, toplumun her kesimini kavrayabilmesi ve hizmetin toplumun tüm katmanlarına yayılabilmesini sağlamak içindir. Rotary kulüplerinin temel ilkeleri; üyeler arasında dostluğu geliştirmek, hizmet etme fırsatlarını yakından incelemek ve hizmet idealini kişisel yaşantımızda vurgulamaktır.

Dünya genelinde etkili bir sivil toplum örgütüsünüz. Bu konuda detay verir misiniz?

Rotary, Birleşmiş Milletler'de temsili olan tek ve dünyanın en büyük sivil toplum örgütüdür. Bu gün 1 bin 200 bin üyesi ile gelir dağılımındaki eşitsizlik, hastalıkların önlenmesi, anne-çocuk sağlığı, barış ve anlaşmazlıkların çözümü,  temiz su ve hijyen konularında projeler üretip daha yaşanabilir bir dünya yaratmak için çaba harcamaktadır. Birleşmiş Milletler Uluslar arası Çocuk Fonu’nun (UNICEF) kurulmasına Rotary öncülük etmiştir.

Çocuk felci ile ilgili yaptığınız çalışmalardan çok bahsedildi. Bu konuda nasıl yol aldınız?

Dünyada çocuk felci yüzyıllardır büyük sorun iken, milyonlarca çocuk felçli doğup, yaşam kalitesi düşmüş bir hayat sürüyordu. Rotary'in yıllara yayılan mücadelesi ile bu sorun yüzde 99 oranında yeryüzünden silinmiştir. Bugün, yalnızca Afganistan ve Pakistan'da çok az vakaya rastlanmaktadır. Ayrıca Rotary kulüpleri ülkenin her yerinden yüz şehit çocuğuna eğitim bursu vermekte ve onların dizüstü bilgisayar ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Doğal afetler ve salgın hastalıklar konusunda da aktif bir oluşumsunuz. Bu konuda neler yaptınız?

Rotary, Dünya’daki tüm doğal afetlerde, tüm gücü ile afetzedelerin yanında yer alıyor. Bugün Dünya’da ve ülkemizde güncel olarak yaşadığımız koronavirüs ile mücadelede, ülkemiz Rotary kulüpleri 41 adet suni solunum cihazı, seyyar tomografi cihazı ve sağlık çalışanları için ekipmanlar bağışladı. Toplam maliyeti 650 bin dolar olan bu yardım ile sağlık çalışanlarımıza ve hastalara büyük destek verildi.

İsteyen herkes üye olabiliyor mu?

Rotary kulüplerine herkes üye olabilir. Rotary kulüpleri, Türkiye Cumhuriyeti Dernekler Kanunu çerçevesinde faaliyetlerini sürdürür. Toplantılarına herkes katılıp izleyebilir. Her kulüp üyesi, Türk vatandaşı olup, milli değerlerine bağlı, ülkesinin gelişmesi ve modernleşmesi için çaba sarf etme isteğine sahip, kurucumuz büyük önder Atatürk’ün ilkelerine bağlı, bağımsız ve modern bir Türkiye için çaba gösterir.

Antalya’daki Rotary kulüplerinin çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Antalya ‘da faaliyet gösteren Antalya, Kaleiçi, Olimpos, Aspendos, Perge, Falez ve Lara Rotary Kulüpleri var. Bu kulüpler, şehrimizin ihtiyaçlarının karşılanmasında ve insan yaşamlarına dokunma amacıyla yıllardan beri sayısız projeler ürettiler. Kulüplerimiz Antalya’nın çeşitli bölgelerinde, çevremizde, okullarımızda, kırsal kesimlerde yaşayan insanların, sosyal ve ekonomik yaşam şartlarını iyileştirmek için çalışmalar yapıyor. Rotary’nin hizmet üreteceği mahalle, köy, okul, engelliler derneği gibi yerlerde Rotaryen olmayan tamamen halkın içinden gönüllülerle Rotary Toplum Birlikleri kurarak topluma hizmet götürüyorlar.

Sağlık alanında da çeşitli organizasyonlarda yer alıyorsunuz. Bu konuda bilgi verir misiniz?

Geleneksel olarak; bütün kulüplerimizin kadınlara ve çocuklara yönelik ortak olarak yaptıkları meme kanseri, sepsis, skolyos, iskelet ve diş sağlığı gibi konularda sağlık taramaları oluyor. Kan ve kök hücre bağışı başta olmak üzere her kulüp münferit olarak da pek çok projeye imza atıyor.

Sosyal projelerinizden bahsedersek neler söylersiniz?

İlköğretim çağındaki gençlere denizi tanıtmak için Akdeniz Feneri çalışmamız var. Astronomi bilim dalını tanıtmak, uzay konulu resim yarışmaları düzenlemek için Astronomi şenliği düzenliyoruz. Hayvan barınakları destek ve yardım projeleri, Türkiye Aile Planlama Vakfı partnerliğinde kadınlara yönelik altı odak noktasında eğitim ve bilinçlendirme seminerleri düzenliyoruz. Başta engelliler ve eğitim olmak üzere geliri ihtiyaç sahiplerine dağıtılan dostluk panayırları, golf ve tenis turnuvaları organize ediyoruz. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakultesi Merkez Laboratuvarı’na Metabolik hastalıkların tanısında kullanılmak üzere sistem temini ve kurulumu gerçekleştirdik. Baba çocuk kampı ile çocuklar ve babaların iletişim ve paylaşımını artırmayı amaçladık. Zihinsel Engelliler Vakfı ile (ZİÇEV) sera yapımı gibi gerçekleşen projelerin yanı sıra, Anadolu’nun pek çok yerinde ve çevre köylerin okullarına onarım ve destek çalışmaları yapılmış, yapılmaya da devam ediliyor. Yakın zamanda Azerbaycan savaşına gönderilen kıyafetler, uzaktan eğitim nedeniyle bilgisayarı ve interneti olmayan çeşitli köylere ulaştırılan yardımlarda Rotaryan kulüplerimiz aktif rol oynadılar. ‘Benimde bir işim var’ ve ‘Tabi ki eşitiz’ komitesinin ‘Cinsiyetçi söylem’ atölyeleri hayata geçirildi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: