Antalya
23.12.2020
A
GÜNCEL , EKONOMİ
Memurlar salgın ikramiyesi istiyor
Memurlar salgın ikramiyesi istiyor

Memur-Sen Antalya İl Başkanı Hisarkaya, pandemi sürecinde her türlü fedakârlığı yapan, hatta iznini bile kullanamayan kamu görevlilerinin bu ağır yükünün karşılığının, ‘Pandemi İkramiyesi’ olarak verilmesi gerektiğini söyledi

Memur-Sen Antalya İl Temsilcisi ve Büro Memur-Sen İl Başkanı Ünal Hisarkaya, “Sendika olarak, tüm kamu görevlilerine bir maaş tutarında ‘Pandemi İkramiyesi’ ödenmesini, yükselen enflasyon karşısında satın alma gücü zayıflayan maaşlarının iyileştirilmesini, ek ödemelerin emekli maaşlarının hesaplanmasında dikkate alınmasını teklif ediyoruz. Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nın kaldırılarak bu hizmet sınıfındaki tüm kamu görevlilerinin Genel İdare Hizmetler Sınıfına alınmasını, kamu mevzuatında darbe artığı düzenlemelerin son bulmasını öneriyoruz. Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının tüm kurumlarda yapılmasını, artık 3600 ek gösterge problemine çözülmesini, kamu görevlilerinin ve sendikalarının beklentisini karşılayacak düzenlemenin yapılmasını istiyoruz” dedi.

DEVLETİN GÖRÜNEN YÜZÜ

Devlet işleyişinin çarklarının kamu görevlileri üzerinden işlediğini hatırlatan Hisarkaya, “Vatandaşa karşı devletin görünen yüzü kamu görevlileridir. Bu yüzden kurumlar, fiziksel çalışma ortamı sebebiyle COVID-19 hastalığına karşı yakalanma riskinin yüksek olduğu alanlar haline gelmektedir. Bu alanlarda alınan önlemleri görüyoruz, bazı noktalarda önlemlerin yeterli olmadığını görüyor ve maske-dezenfektan gibi ihtiyaçların yanı sıra; esnek çalışma saatleri ve genelgelerle kısıtlama getirilen saatler arasında mesailerin düzenlenmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

SİSTEM GÜÇLENDİRİLMELİ

Kadrolu ve güvenceli kamu görevlisi istihdamının güçlü devlet için önemine işaret eden rapora dikkat çeken Ünal Hisarkaya, “Kamuya personel alımında, üreten ve işleyen bir bürokrasinin oluşumunda ehliyet ve liyakat esasları gözetilmeli, emanet ve adalet bilinci yüksek kamu personeli devletimize kazandırılmalıdır. Kamuya personel alımıyla iş bitmiyor. Kamu görevlilerinin, verimli çalışması, sürekli motivasyonlarının yüksek tutulması, nitelikli hizmet üretmeleri devletin bu kesime sağlayacağı imkân ve zeminlerle doğru orantılıdır. Devlet kamu görevlilerine insan onuruna yaraşır mali, sosyal ve özlük haklar ile insan onuruna yakışır çalışma şartları hazırlamak durumundadır” diyerek açıklamasını tamamladı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: