Antalya
23.12.2020
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Tarım nefes alamıyor
Tarım nefes alamıyor

CHP İl Başkanı Bayar, ekonomik kriz, pandemi, Rusya ile yaşanan kota krizi ve kredi borçları yüzünden mağdur olan tarım üreticilerinin çözümsüzlük içinde yüzdüğünü vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Nusret Bayar, pandemi ile birlikte daha da derinleşen ekonomik kriz dolayısıyla oldukça zor günler geçiren tarım üreticilerinin sorunlarını dile getirdi. Hükümetin tarımda izlediği yanlış politikaların hâlihazırda zor durumda bulunan çiftçiyi daha da zora soktuğunu belirten Başkan Nusret Bayar, “Salgından sonra daha da ağırlaşan ekonomik krizin ardından artan girdi maliyetleriyle birlikte, üreticiler son dönemde yaşanan doğal afetler, Rusya’nın kota sınırlandırması, kredi borçları ve hükümetin tarımda izlediği yanlış politikalar yüzünden perişan hale gelmiş durumda. Domates ve biber ihracatı, 5 yıldır uygulanan kota artırımıyla birlikte bu sene açıklanan rakamlarla 250 bin tona ulaştı. Ancak AKP hükümeti bir türlü bu kotayı kaldırtmayı başaramadı” dedi.

RUSYA’NIN KARARI SİYASİDİR

Kota krizi ile uğraşılırken yine Rusya’nın mozaik ve rigos meyve virüsleri taşıdığı gerekçesiyle Antalya ve İzmir’den giden domates ve biberleri ülkeye almayacağını açıkladığını anımsatan Bayar, “Bu açıklamadan sonra ihracatlık biber fiyatlarında büyük düşüş yaşandı. Rusya’nın bu kararı tamamıyla siyasi bir karardır.  Üretici umurlarında bile değil. Rusya ne derse onu kabul ediyor, şartları tamamen Rusya’nın istediği gibi uyguluyorlar. Bu anlayış tamamıyla Saray hükümetinin basiretsizliğinden, dış politikadaki beceriksizliğinden kaynaklıdır” ifadelerini kullandı.

5 MİLYAR LİRA BORÇ TAKİPTE

Bunca sıkıntının arasında borçlardan kurtulmak için kredi kullanan çiftçinin, bir de kredi faizleriyle, takibe düşen kredi borçlarıyla uğraştığını belirten Bayar, şunları söyledi: “Tarım sektöründe 5 milyar liradan fazla takibe düşen kredi borcu olduğun biliyoruz. Tarım sektörü nefes alamaz hale geldi. Pandemi, ekonomik kriz, kota krizi derken bir de son dönemde Antalya’da yaşanan sel, fırtına, dolu yağışı gibi doğal afetler; zaten perişan haldeki üreticiye darbe üstüne darbe vurmuş durumda. Tüm bu olumsuzluklara karşı alınan önlemler ise çiftçiyle dalga geçer nitelikte”. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: