Antalya
21.12.2020
A
GENEL , ÇEVRE
Haberimiz ses getirdi / Beşkonak mermer ocağından kurtuldu
Haberimiz ses getirdi / Beşkonak mermer ocağından kurtuldu

Bir doğa cenneti olan Beşkonak’ta açılması planlanan mermer ocağına karşı bölge halkının yaptığı eylemler olumlu sonuç verdi.  Tepkiler üzerine proje sahibi geri çekildi ve ocak izni iptal edildi.

Manavgat Beşkonak’a bağlı Bozyaka -Karadağ bölgesinde bulunan 5 hektarlık alanda yapılması planlanan ve bölge halkının tepkisine neden olan mermer ocağına karşı verilen mücadeleyi 2 Aralık’taki gazetemizde Antalya kamuoyuna duyurmuştuk. Antalya Beşkonaklılar Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Ziraat Mühendisi Hakan Halim Okudan öncülüğünde yöre halkı tarafından yapılan eylemler ve girişimler sonucu bölgede mermer ocağı açılmasına olanak sağlayan izin iptal edildi.

İRADE ORTAYA KONULDU

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Okudan, “Beşkonak Bozyaka mahallesi sınırları içerisinde verilen 5 hektarlık mermer ocağı izni Beşkonak’ımızın iradesi ortaya konularak iptal ettirilmiştir. İlgili muhtarlarımız, rafting şirketlerimizle birlikte bölgemizin kaderi olabilecek mermer ocağı projesi için müşterek bir şekilde attığımız adımın sonucu olumlu geldi. Proje sahibi, tepkilerimiz üzerine geri çekildi. Ocak sahibinin geri çekilmesi üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de izni iptal etti.” dedi.

24 HEKTAR ALAN DAHA VAR

Bölgede, 2018 yılında mermer ocağı için izin alınan 24 hektar daha alan olduğunu vurgulayan Hakan Halim Okudan, “5 hektarı iptal ettirdik. Geri kalan alan için de mücadelemiz devam ediyor. 24 hektarlık izni alınmış bitişik araziyle ilgili GSM ruhsatının iptali için de Vali bey ile ayrıca görüşüldü. Onunda iptali için elimizden gelen her şey yapıyoruz. Ancak 5 hektarlık alan çok önemliydi. Alanın büyümesi önlemek için ilk adımı burada atmış olduk. Bu olay da gösterdi ki bölge halkı böyle bir projeye karşı çok net tavır takınıyor ve sonuç alınıyor.” diye konuştu.

 

DESTEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR

Bölge halkı olarak, bürokrasi ve siyasi güç sahiplerine, Beşkonaklıların rızası alınmadan bir yatırım yapılmaması gerektiği mesajını bir kez daha verdiklerini belirten Okudan, “Bu süreçte desteğini esirgemeyen Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a, Ak Parti Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal’a, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’a ve İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı’ya, konuyu gündeme en güzel şekilde taşıyan Antalya Körfez Gazetesi yönetimine ve ekibine şahsım ve Beşkonaklı hemşehrilerim adına yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

NE OLMUŞTU?

 

Bölgede mermer ocağı açmak için 2016 yılında başvuruda bulunan İMSA Mermer A.Ş. isimli şirket, Tarım İl Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğü, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Turizm İl Müdürlüğü’nden olumlu görüş almış, Orman Bölge Müdürlüğü’nden de onay alması halinde faaliyetlerine başlanacağı açıklanmıştı. Açılacak ocağın, bölgede bulunan 11 köy ve turizme ağır darbe vuracağını belirtilmiş, Orman Bölge Müdürlüğü’nün de olumlu görüş bildirmesi halinde ocağın açılacağı ifade edilmişti. Konuyla ilgili kurumlarla görüşen Antalya Beşkonaklılar Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Ziraat Mühendisi Hakan Halim Okudan, bölge halkının rızası olmadan böyle bir projenin hayata geçirilemeyeceğini açıklamıştı.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: