Antalya
21.12.2020
A
GÜNDEM , GÜVENLİK
Eski Emniyet Müdürü Yılmaz’ın FETÖ ile imtihanı
Eski Emniyet Müdürü Yılmaz’ın FETÖ ile imtihanı

Görev yaptığı dönemde, aralarında kamu personeli, siyasetçi, işadamı ve oda başkanlarının da olduğu kişilerin FETÖ/PDY amaçları doğrultusunda dinlendiği iddiası ile görülen davanın savcılık mütalaasında, eski Antalya İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz’ın cezalandırılması istendi.

Antalya 9. Ağır Ceza Mahkemesi 2019/147 Esas sayılı dosyada FETÖ –PDY üyeliğinden yargılanan eski Antalya İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz için hazırlanan savcılık mütalaasında cezalandırılması istendi. Yılmaz, kamuoyunda TELEKULAK olarak bilinen davadan berat etmesine karşın, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı dosyayı istinafa taşıması üzerine Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2.Ceza Dairesi’nden bozma kararı çıktı. Bozma gerekçesinde, sanık hakkında, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nda silahlı terör örgütü üyeliğinden erdest soruşturma bulunduğu belirtildi. Bozma kararından sonra, mevcut suçlamalara ek olarak Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019/12907 Esas, 2018/64199 Soruşturma, 2019/1316 Sayılı İddianame ile silahlı terör örgütü üyeliğinden Antalya 9.Ağır Ceza Mahkemesi 2019/147 Esas sayılı dosyada kamu davası açıldı. 10 Aralık tarihli duruşmada mahkemeye sunulan savcılık mütalaasında, 2009’dan itibaren aralarında kamu personeli, siyasetçi, işadamı ve oda başkanlarının bulunduğu çok sayıda kişinin usulsüz şekilde teknik takibe alınması ve dinlemesinden dönemin İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz sorumlu tutuldu.

DİNLEMELERİ BİZZAT YÖNETTİĞİ İDDİA EDİLİYOR

Savcılık mütalaasında, Antalya İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nce yapılan teknik takip ve dinlemelerin, FETÖ/PDY Silah Terör Örgütü’nün amaçları doğrultusunda,  dönemin İl Emniyet Müdürü Yılmaz’ın bilgisi ve denetimi dâhilinde yapıldığına dair tespit ve görüşlere yer verildi. Mütalaada, Yılmaz’ın 2009, 2010, 2011 ve 2012 yıllarında İstihbarat Şube’ye geldiği tarih ve saatlere, imza attığı denetleme evraklarına vurgu yapılarak, sanığın dinlemeler üzerinde gözetim ve denetim yetkisinin açık olduğu belirtildi. Yılmaz’ın, FETÖ / PDY Silahlı Terör Örgütü’nün talimatları doğrultusunda dönemin polis memurları müştekiler Hikmet İskender ve Zeki Kılınç başta olmak üzere dinlemeye alınan kişilere karşı haberleşmenin gizliliğini ihlal suçunu da işlediği belirtildi.

SAVCILIK, FETÖ/PDY ÜYELİĞİNDEN CEZA İSTEDİ

Detaylara yer verilen mütalaada, “ Ali Yılmaz ile ilgili dosya arasında bulunan oğlu Ç.Y. hakkında uygulanan sanığa ait ikamette adli arama işlemi sonucu elde edilen dijital materyale dair rapora; hayatın olağan akışına aykırı iletişim kayıtlarına; tanıklar İsmail Duygulu, Hasan Gökçe, Mehmet Kocadağ, Fikret Topaloğlu, Zeynel Abidin Kaya, Zeki Kılıç, Yıldıray Sapan, Hikmet İskender, Soner Kocaer beyanlarına, Antalya 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2017/39 esas sayılı yargılama dosyasına; kolluk tespitlerine, yine hayatın olağan akışına aykırı pozisyonuna göre bilgi saklayan ve toptan inkâra yönelik sanık savunmasına ve diğer delillere göre sanığın eylemlerinin FETÖ-PDY Silahlı Terör Örgütü’nün hiyerarşik yapısına dâhil olunduğunu gösterir şekilde çeşitlilik, devamlılık ve yoğunluk içerdiği, örgütün ideolojisi ve stratejisi doğrultusunda hareket ettiği anlaşıldığından sanığın üzerine atılı silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediği anlaşılmıştır” denilerek Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri kapsamında cezalandırılması istendi.

SONRAKİ DURUŞMA 5 OCAK 2021’de

Savcılık mütalaası hakkında beyanları alınan müştekiler Hikmet İskender, Zeki Kılınç ve avukatları mütalaayı incelemek için süre isterken,  Ömür Saka’nın da usulsüz dinleme mağduru olduğunu belirterek tanık olarak dinlenmesini istedi. Sanık Ali Yılmaz da savcılık mütalaasına karşı savunma hazırlamak için süre istedi. Yılmaz, ayrıca, istihbarat çalışma yönetmeliğine göre emniyet müdürlerinin önleme dinlemelerinde her hangi bir görevi ve dahli olmadığını savunarak, tanık dinleme taleplerinin reddinin istedi. Mahkeme heyeti, beyan ve savunmalar için süre verilmesi amacıyla bir sonraki duruşmayı 5 Ocak 2021 günü saat 10.00’a bıraktı. Mahkeme heyeti,  Ömür Saka’nın tanık olarak dinlemesi talebini ise beyanların yargılamaya katkısı olmayacağı ve yargılamayı uzatacağı gerekçesi ile reddetti.  

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: