Antalya
20.12.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA
Çiftçi borcunun faizleri silinsin
Çiftçi borcunun faizleri silinsin

Zaten borç içinde yüzen çiftçinin, salgının etkisiyle ekonomik darboğaza girdiğini kaydeden CHP Antalya Milletvekili Budak, çiftçi kredi faizlerinin silinmesini ve kalan borcun 48 ayda ödenmesini öngören bir kanun teklifi hazırladı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, üreticinin tamamen borç batağı içinde yüzdüğüne dikkat çekerek, “Çiftçi gerçekten perişan durumda… Borç batağından kurtulmak için kredi kullanan çiftçilerimizin takibe düşen kredi miktarı Eylül ayı itibariyle 5 milyar 288 milyon lira oldu. Tarım sektöründe takibe düşen kredi tutarlarında son beş yılda iki kat artış yaşandı. Covid-19 salgını bu durumu daha da kötü hale getirdi” dedi.

5 MİLYAR LİRA BORÇ TAKİPTE

 Bu konuda bir kanun teklifi hazırlayarak TBMM’ye sunan Budak, teklifinin gerekçesinde,  “Çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasından aldığı tarım kredilerinin geri ödenmelerinde faizin ve buna bağlı borçların silinmesi, geri ödemenin sadece anapara üzerinden yapılması ve borcun yeniden yapılandırılması üreticilerimize bir nebze olsa da nefes aldıracaktır. Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye kullandırdığı kredi miktarı da 2019 yılında 8,2 milyar liraya ulaştı,  2020 yılı 9 ayın sonunda 7,7 milyar lira olarak gerçekleşti. Çiftçilerin 89 milyar 11 milyon lira kamu bankalarına, 22 milyar 240 milyon lira yabancı bankalara, 11 milyar 690 milyon lira yerli özel bankalara borçlu durumdadır. 2020 Eylül ayı itibariyle bankalarca kullandırılan toplam kredinin yüzde 4,3’ü takibe düşmüş kredileri kapsarken, takibe düşen kredi miktarı 5 milyar 288 milyon lira olmuştur. Tarım sektöründe takibe düşen kredi tutarlarında 2015-2020 Haziran tarihleri arasında iki kat artış görülmüştür.” ifadeleri kullandı.

48 AYLIK TAKSİTLE ÖDENSİN

Son yıllarda artan girdi fiyatları, pazarlama sorunları ve yaşanan doğal afetler nedeniyle ekonomik geliri azalan ve krediye daha fazla ihtiyaç duyan tarım sektöründe, Covid -19 salgını ile sorunların daha da arttığını vurgulayan CHP Milletvekili Budak açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Ertelenen kredi ve icra işlemleri Ağustos ayı itibariyle yeniden başlatılmıştır. Özellikle yapılandırma işlemlerinde çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından talep edilen peşinatı ödeyememesi ve bankaların riskli gördükleri çiftçilere yapılandırma yapmamaları nedeniyle son aylarda başlatılan icra işlemlerinde artış görülmektedir. Ayrıca tarımsal kredi faiz oranlarının artması çiftçilere çok ciddi zarar vermekte, üreticinin geleceğe borcu katlanarak artmaktadır. Bu kapsamda, çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri ve T.C. Ziraat Bankasından almış oldukları tarım kredilerinin geri ödenmelerinde faizin ve buna bağlı borçların silinmesi, geri ödemenin sadece anapara üzerinden yapılması ve borcun 48 ay eşit taksitte ödenecek şekilde yeniden yapılandırılması üreticilerimize bir nebze olsa da rahat nefes aldıracaktır.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: