Antalya
14.12.2020
A
ARŞİV , ÇEVRE , POLİTİKA
Düzlerçamı’nda doğa katliamı
Düzlerçamı’nda  doğa katliamı

Sokak kısıtlamasının olduğu hafta sonunda, Düzlerçamı’nda ağaç katliamı yapıldığını ileri süren CHP İl Başkanı Nusret Bayar, “2 bin civarında çam ağacı kesildi.. Bölgenin yeniden ağaçlandırılması için konunun takipçisi olacağız” dedi

 

Döşemealtı’nda bulunan Düzlerçamı mevkiinde, ormanın içerisindeki büyük bir alanda çam ağaçlarının kesildiğine dair ihbar aldıklarını ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Nusret Bayar, il yönetim kurulu üyeleri, Döşemealtı İlçe Başkanı Reşit Doğan ve çevreciler ile birlikte bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Yaptıkları incelemeler ve yöre halkından alınan bilgiler doğrultusunda açıklamalarda bulunan Bayar, yaklaşık 2 bin adet çam ağacının katliama kurban gittiğini ifade etti.

AĞAÇLAR YAŞLI DEĞİL

Başkan Bayar, “Yaklaşık 2 bin çam ağacı kesilmiş. Bilhassa iki gün sokağa çıkma yasağı olan hafta sonunda tam gaz kesim yapıldığını öğrendik. Vatandaşlardan edindiğimiz bilgiye göre 80 yaşındaki yaşlı ağaçlar kesilip gençleştirme çalışması yapılıyormuş. Orman mühendisi bazı arkadaşların söylemleri bu temelde. Orada yaşayan köylü vatandaşlarımızdan, yöre halkından aldığımız bilgi ise; 80 sene önce bu bölgede çam ağacı olmadığı, ağaçların 1972-1978 yılları arasında dikildiği, çam ağaçlarının 80 yaşında olmasının imkansız olduğu yönünde. Ülkemizde yağmur yağmıyor diye yağmur dualarına çıkılırken, barajlarda su oranı yok denecek kadar azalmışken böylesi bir orman katliamı ne kadar doğrudur? Bunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” dedi.

ORMANI BİTİRECEKLER

Taş ocakları yüzünden Kırkgöz su kaynağının kuruduğunu ifade eden Bayar, “Yeraltı suları 250-300 metreye çekilmiş durumda. Bu ağaç kesimleri, zaten tehlikede olan su kaynaklarını bitirecektir. Düzlerçamı ormanının yarısı bu kesimler sonucu bitecektir. Geriye kalanlar bu kesimler devam ettiği sürece birkaç seneye kalmaz yok olur gider” şeklinde konuştu.

MÜCADELE EDECEĞİZ

Kesilen ağaçların olduğu alanın imara açılması durumunda doğayı korumak adına mücadeleden geri durmayacaklarının altını çizen CHP İl Başkanı Nusret Bayar, “Madem gençleştirme yapılıyor, bu alanın kontrolünü devamlı yaparak yeni fidanların dikilip dikilmediğini takip edeceğiz. En büyük korkumuz; geldikleri günden beri ülkenin taşını, toprağını rant olarak gören AKP zihniyetinin bu alanı daha sonra imara açmasıdır. Kısa bir zaman sonra yeni fidanlar dikilip, buradaki alan tekrar orman haline döndürülürse, çalışan emek harcayanlara teşekkür ederiz. Eğer yeni fidanlar dikilmezse, şüphelerimizde haklı olduğumuzu düşünerek bu alanı korumak adına var gücümüzle mücadele edeceğiz. Ranta, talana, doğanın katliamına her koşulda dur dedik, yine dur diyeceğiz” ifadelerine yer verdi. Fikret GÜLCÜ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: