Antalya
13.12.2020
A
ARŞİV , TARIM
Korkuteli'de sular tükenmek üzere...
Korkuteli'de sular tükenmek üzere...

Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Çeltik, tarım ilçesi Korkuteli’de su kaynaklarının son 50 yıl içerisinde yüzde 70 oranında azaldığını belirterek, "Böyle giderse Korkuteli’nde bırakın tarımsal amaçlı su kullanımını, içme suyu bile bulamayacağız" diye konuştu.

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün verilerine göre, kentte sıcaklığın önümüzdeki 2100’e kadar iyimser tabloda 3.3, kötümser tabloda ise 5.6 derece artacağının açıklandığını söyledi. Bunun iklim krizine neden olacağını kaydeden Çeltik, “2090’lı yıllara kadar iklim değişikliğine bağlı kalarak, yağışların bugüne kıyasla yüzde 27 azabileceğini net olarak söyleyebiliriz” dedi.

 

VAHŞİ SULAMAYA SON VERİLMELİ

Yer altı su kaynaklarında da sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Çeltik, Korkuteli sondaj verilerinde çok ciddi bir düşüş yaşandığını kaydetti. Geriye dönük çalışmalar ve öngörüler ele alındığında, 20 yıl içerisinde Korkuteli’nin su kaynaklarında hızlı bir tüketim olacağını kaydeden Başkan Çeltik, bu konuda çalışma yapılması gerektiğini vurguladı. Kaçak sondajın önüne ve vahşi sulamanın önüne geçilmesi gerektiğini kaydeden Ali Çeltik,  “Kapalı devre sulamaya önem verilmeli. Su hayattır, su yoksa hayat da yoktur. Geçmişte olduğu gibi coğrafi etiketli ürünlerin olmadığını, kuru tarıma geri gideceğini söyleyebiliriz. Korkuteli tarım ilçesi meyve diyarı değil, kuru bakliyat diyarı olabilir.” dedi

 

ZİHİNSEL DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞMELİ

Korkuteli’nin haricinde Elmalı’nın, Serik’in, Gazipaşa’nın ve Alanya’da su sıkıntısı yaşanabileceğine dikkat çeken  Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Çeltik açıklamasını şöyle sürdürdü: “Antalya tarım ve turizm şehri. Kurumlar, üniversiteler ve akademik odalar bir araya gelmeli. Antalya ölçeğinde tarım politikası geliştirilmeli. İnsanlar popüler tarım peşinde. Antalya’nın her yanı muz serası. Ama yeterli çalışma yapılmış mı? Su sağlayabiliyor musunuz? Buna bakmanız gerekiyor. Bir bilim danışma kurumu oluşturulmalı. Yeni bahçe yapılmamalı, mevcut sondajlar kontrol altına alınmalı. Tarımda dönüşüm yapılmalı. Zihinsel dönüşüm yapılmalı. Gerekirse yaptırımlar yapılmalıdır”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: