Antalya
10.12.2020
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Baltık Denizi'ne ticaret köprüsü
Baltık Denizi'ne ticaret köprüsü

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Finlandiya Büyükelçiliği iş birliğinde, Finlandiya'daki akıllı üretim uygulamaları konuşuldu.

 

ATSO ve Finlandiya Büyükelçiliği, Finlandiya Ticaret Müşavirliği ve Business Finland iş birliğinde 'Tarım Teknolojileri, Endüstriyel Enerji Verimliliği ve Akıllı Üretimde Finlandiya'dan Yenilikçi Çözümler' konulu çevrimiçi söyleşi gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmalarını gerçekleştiren ATSO Başkanı Davut Çetin ve Finlandiya Büyükelçisi Ari Mäki, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Finlandiyalı uzmanlar tarafından da katılımcılara tarım teknolojileri ve enerji verimliliği konularında Finlandiya'daki uygulamalar hakkında sunumlar yapıldı

 

Söyleşinin açılışında konuşan Başkan Çetin, pandemi sürecini fırsata çevirip dünyaya açılmak isteyen üyeler için, Finlandiya Büyükelçiliği iş birliğinde söz konusu etkinliği gerçekleştirdiklerini kaydetti. Konuşmasında Antalya ve Finlandiya arasında ticari ilişkileri değerlendiren Başkan Çetin, şunları kaydetti:“Antalya ile Finlandiya arasındaki ticaret hacminin 12 milyon dolar düzeyinde olduğunu görüyoruz. Geçen yıl 89 bin 455 Finlandiya vatandaşı Antalya'da konuğumuz olmuş. ATSO'ya kayıtlı 4 bin 174 yabancı sermayeli firma içerisinde Finlandiya sermayeli 6 üyemiz bulunmaktadır. İki ülke arasındaki dostluğun ve bu verilerin çok daha yukarılara gitme potansiyeli olduğunu görüyorum. İnanıyorum ki bu tür toplantılarla bunu hep birlikte başaracağız."

 

GÖZDE BİR DESTİNASYON

Finlandiya Büyükelçisi Ari Mäki de yaptığı konuşmada, ATSO ile işbirliğinin öneminin altını çizdi. Büyükelçi Mäki, fiziksel toplantıların mümkün olmadığı bu dönemde ATSO ve Finlandiya ekibinin birlikte bu etkinliği düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Büyükelçi Mäki, şunları söyledi: "Aslında bugün 9 Aralık'ta Türkiye ile diplomatik ilişkilerin 96'ncı yılını kutluyoruz. O zamandan beri İstanbul'da bir ticaret ofisimiz var. 1940'tan beri Ankara'da büyükelçiliğimiz var. Koronavirüs salgını ile Türkiye ve Finlandiya arasındaki ikili ticaretimiz bu yıl daha da büyüdü. Bu potansiyelin çok daha fazla büyüme potansiyeli var. Biz de bu yüzden böyle bir etkinliği planladık." 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: