Antalya
10.12.2020
A
ARŞİV , EKONOMİ
Otelciler 2021’den umutlu
Otelciler 2021’den umutlu

Bu yılın ilk 11 ayında 3 milyon 382 bin 485 turisti ağırlayan turizm kenti Antalya'da, hedefler ve beklentiler gözü 2021'e çevirdi. POYD Başkanı Atmaca, " Aşı süreci ile birlikte 2021 hem ülkemiz, hem Antalya daha iyi olacak" dedi.

Turizm kenti Antalya, her yıl olduğu gibi bu yıl da Covid-19'a rağmen turistlerin gözde tatil bölgesi oldu. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan turizm kenti Antalya, 2019 yılının ilk 11 ayında 15 milyon 37 bin 331 turisti ağırlarken, bu yılın ilk 11 ayında ise 3 milyon 382 bin 485 turiste hizmet sundu. Geçtiğimiz yıla oranla, bu yıl Antalya turizminde yüzde 77 oranında kayıp yaşandı.

TURİZM DİBE VURDU

  Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, pandemi döneminde en çok zarar gören sektörün turizm olduğunu belirterek, "Hatta dibe vuran sektör turizmdi. Mart ayında bir anda uçaklar durdu ve aniden tüm oteller kapandı. Yüzbinlerce yatağı olan turizmin başkenti Antalya'da açık kalan birkaç tesis oldu. Haziran ayındaki normalleşme süreci ile birlikte önce Türk misafirler ile turizm hareketi yeniden başladı. Sonra yavaş yavaş oteller açılmaya ve turist gelmeye başladı. Dünyanın hiçbir yerinde turizm konuşulmazken, biz yeniden turizm yapmaya başladık ve hala devam ediyoruz" dedi.

BEKLENTİMİZ YÜKSEK

  2021 yılı hedeflerine değinen Atmaca, "Korona virüs aşısı çok gündemde bu nedenle 2021 ile ilgili beklentilerimiz yüksek. En azından 2020 yılından çok daha iyi olacağı kesin. Aşı süreci ile birlikte 2021 hem ülkemiz, hem Antalya daha iyi olacak. Kültür ve Turizm Bakanımız yüzde 100'lük bir artıştan bahsetti. Bu rakamlara ulaşabiliriz. Eğer özellikle Avrupa Birliği ülkeleri bir yasak getirmez ve insanların eskiden olduğu gibi seyahat özgürlüğü olursa, aşının da etkisi ile önümüzdeki yıl daha güzel günler göreceğiz demektir" diye konuştu.         

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: