Antalya
07.12.2020
A

Şartlar ne olursa olsun, kazanılması gereken bir maçı kazandı Antalyaspor… 10 haftada sadece 2 puan alabilen Ankaragücü karşısında yaşanacak puan kaybı, gelecek planlarının yeniden gözden geçirilmesine sebep olabilirdi.

10 eksikle böyle bir rakibi ağırlamak talihsizlik olsa gerek. Antalyaspor’un her hafta 8-10 eksikle sahaya çıkmasının nedenleri ise iyi analiz edilmeli. Takımın gidişatı normal değil. Rüzgâr esse sakatlanan bir görüntü veriyor takım. Sezon başı kampı mı iyi yapılmadı, yoksa Ersun Yanal aşırı yükleme mi yaptı bilmiyoruz. Bildiğimiz tek gerçek: Süper Lig takımının bu kadar sakat vermesi ve kırmızı kart görmesi anormal.

Son iki sezondaki hakem hatalarını yazmıyorum. Türk futbolunun en zayıf halkasını oluşturan hakemlerin yazılacak bir tarafı da yok zaten. Halil Umut Meler’in, Ankaragücü maçında penaltı ve kırmızı kart kararı verdiği pozisyonda ne gördüğünü gerçekten çok merak ediyorum. FİFA hakemliği yapan Meler bu hatayı yapıyorsa, diğer hakemlerin yaptığı hatalara söyleyecek söz bulamıyorum. ‘VAR’ olmasa Antalyaspor, maçın ilk yarısında 10 kişi kalıp 1-0 geriye düşecekti. Devam eden pozisyonda Ankaragücü belki gol atıp öne geçecekti, penaltı kararı sonrası konuk ekibin de atağı sonlanmış oldu. Hakemler sadece maçı yönetmeli, müdahale etmemeli.

Antalyaspor’a gelince… Defans bloğu tamamen değişmiş, maç içerisinde 2 kez sistem değişikliğine gitmiş, kulübesinde yeterli futbolcusu kalmamış bir takım, maçı kazandıysa tebrik edilir. Bu maçın analizi bile olmaz. Normal şartlarda stoper oynayan Naldo ve Veysel yok, sol bek Kudryashov stoperde, saatli bomba Ersan Gülüm stoperde, ilk kez 11 oynayan genç Omar Imeri sağ bekte, oynadığı maçlarda saç baş yolduran Eren Albayrak sol bekte. Fredy sakatlanınca Eren orta sahaya geçip, sol beke de genç Ali Eren İyican geçti. Fredy’nin çıkması ile orta sahanın üretkenliği tamamen Podolski’nin sihirli ayağına kaldı.

Defans bloğu sıfırdan kurulan bir takımın gol yememesi, orta sahanın çalışkanlığına bağlıydı. Oyunda kaldığı süre içinde sahanın en iyisi olan Fredy bu görevini çok iyi yaptı. Fredy çıktıktan sonra Eren, o bölgede sol bekten daha faydalıydı. Ancak Fredy kenara alındıktan sonra sahanın en iyisi Fedor Kudryashov oldu. Havadan ve yerden top geçirmedi, defansı iyi organize etti, genç sağ ve sol bekleri oyunda tuttu, Ankaragücü’nün pozisyona bile girememesinde başrol oynadı. Koşmadığı için eleştirilen Podolski bile sorumluluk alıp rakibin defanstan çıkmasına engel olmaya çalışıp takımı organize etti.

Maçın en güzel anı ise Poolski’nin Jahovic’e yaptığı asist oldu. Yıldız futbolcular böyledir. Bir hareketle maçı bitirir, sonrası takım arkadaşlarına kalmıştır. Podolski yaptığı asist ve rakip defansı tedirgin ederek bu maçta görevini yaptı.

Bu maç için oynayan tüm futbolculara kocaman bir tebrik.

Aynı futbolculara bir de serzenişimiz olsun: Kadrosunda Podolski, Nuri, Jahovic, Ferdy, Hakan gibi üst düzey futbolcuları olan bir takım, nasıl olur da son 7 maçtan galibiyet çıkaramaz? Bu kadar tecrübeli bir takım niçin 6 maçta 6 kırmızı kart görür? Ligde sıralama yapması gereken bir kadroya sahip olan Antalyaspor, neden düşme hattına daha yakın bir sıralamada kendine yer bulur? 2 maç kazanınca şampiyonluk ve Avrupa söylemlerinde bulunan kulüp başkanı, 7 maçtır neden benzer söylemlerde bulunmadı?

Biz soralım, cevap veren olursa onu da yazarız.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok