Antalya
02.12.2020
A
GENEL , POLİTİKA
Budak:Varlık Fonu kara deliğe dönüştü
Budak:Varlık Fonu  kara deliğe dönüştü

20 CHP’li milletvekili ile birlikte Varlık Fonu hakkında araştırma önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Budak, “Milletin malını ya satıyorlar da içini boşaltıyorlar. Varlık Fonu artık Türkiye’nin kara deliği haline gelmiştir” dedi.

 

Aralarında Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın da bulunduğu 21 CHP’li milletvekilinin imzasıyla Varlık Fonu hakkında bir TBMM Başkanlığına bir Meclis Araştırma Önergesi verildi.

 

FONDA VARLIKLAR ERİYOR

Konu hakkında açıklamalarda CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Türkiye’nin stratejik varlıklarını geliştirme ve değerlerini artırmak iddiasıyla kurulan Varlık Fonu’nun yönetimindeki şirketlerin her geçen gün varlıklarının eridiğini, karlarının azaldığını ve borçlulukların arttığı görülmektedir. AKP iktidarı hesap vermeden iş yapmak maksadıyla Türkiye’nin en önemli şirketlerini Varlık Fonu adı altında toplamış ancak söz konusu kurumlar Varlık Fonu bünyesine geçtikten sonra zarar etmeye başlamıştır. 2019 yılında 5 milyar lira vergi öncesi kar açıklayan THY, 2020 yılının ilk dokuz ayında 5,2 milyar lira zarar açıklamıştır” dedi.

 

DENETİMDEN UZAKLAŞTIRILDI

Fonun geçen Şubat ayında çıkan kanunla sınırsız borçlanma yetkisine sahip olduğuna dikkat çeken Budak, “Başında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın olduğu Varlık Fonu, hem sınırsız borçlanabiliyor hem Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi değil hem de Sayıştay denetiminden muaf. Şeffaflıktan ve denetimden uzak olunca hangi işlemi nasıl yaptıklarını ne Meclis ne de millet biliyor. Milletin malını millete sormadan keyfi bir şekilde satıyorlar ya da zarar eder hale getirip içini boşaltıyorlar. Varlık Fonu artık Türkiye’nin kara deliği haline gelmiştir” diye konuştu.

VARLIK FONU ŞİRKETLERİNİN 2019 YILI BİLANÇOSU

 

BOTAŞ                               5 milyar 613 milyon lira zarar etti

PTT                                      1 milyar 218 milyon lira zarar etti

ÇAYKUR                             635 milyon lira zarar etti

HALK BANKASI                2018 yılında 2,5 milyar lira olan karı 2019 yılında 1,7 milyar liraya düştü

ZİRAAT BANKASI             2018 yılında 7,9 milyar lira olan karı 2019 yılında 6,1 milyar liraya düştü

TPAO                                   2018 yılında 5,7 milyar lira olan karı 2019 yılında 1,2 milyar liraya düştü

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: