Antalya
23.11.2020
A
GENEL , EKONOMİ , YAŞAM
ANTBİRLİK’in hakkını kimseye yedirmem!
ANTBİRLİK’in hakkını  kimseye yedirmem!

Büyükşehir Belediyesi’nde yetki krizine dönüşen, Serik’teki arazi ile ilgili açıklama yapan ANTBİRLİK Başkanı Yavuz, “2013 yılında yapılan bir plan varken konuyu gündeme getirmek; kasıtlı, hatalı ve çıkar odaklı kişilerin işidir. ANTBİRLİK’in hakkını kimseye yedirmem” dedi

ANTBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 9 Kasım 2020 tarihinde yapılan oturumunda gündeme gelen ve yetki krizine neden olan Serik Cumalı Mahallesi’ndeki arazileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. 2013 yılında imardan geçen ANTBİRLİK’e ait parselle ilgili Serik Belediyesi’nin getirdiği önergenin gündem dışı kalmasıyla başlayan tartışmaların kendilerini derinden üzdüğünü belirten Yavuz, “Kısmen kasıtlı, kısmen hatalı, kısmen çıkar odaklı ve kısmen eksik bilgilerle yapılan bu tartışmalarla, alakalı/alakasız birçok kişi işin içine çekildi” dedi.

AKLA, ADALETE, KANUNA AYKIRI

Başkan Aputkan’ın art niyetli olduğunu düşünmediğini kaydeden Yavuz, “Bu işte bir hata olmazsa; başkan bu dosyayı büyükşehir meclisine getirip, geçmişte alınan hakları ve karşılıklı imza altına alınan protokolleri yok sayıp yeni bir girişimde bulunmazdı. ANTBİRLİK, 68 yıl önce her siyasi görüşlü çiftçilerin bir araya gelerek ortak çıkarları uğruna kurduğu bir kurum. Yani Antalyalı çiftçilerimizin anaların ak sütü gibi helal hakları var. Bu hakkı da kimseye yedirmem. Serik Belediyesi bizim yerimizde imar planı tadilatı başlığı altında yeni bir düzenleme yaparak geçmişte bağış olarak aldığı 5 bin 61 metrekare alanı görmezden geliyor ve yeni düzenlemede, usule, akla, adalete ve kanunlara aykırı bir şekilde yeni bir hak iddia ediyor” diye konuştu.

HUKUKİ SÜREÇ SÜRÜYOR

Tartışılan yerde; 2013 yılında bütün yasal mevzuatlar işletilerek, park, yol ve kamu hakkı devredilerek bir plan yapıldığını hatırlatan Yavuz, “Göreve geldiğimizde firma ile kurumumuz arasında yapılan bu sözleşmede;  çiftçimizin hak ihlaline uğradığını tespit ettik ve sözleşmeyi iptal ettik. Konu yargıda. Mahkeme devam ediyor. Şimdi kim, hukuki süreç devam eden bir yere talip olur? Hangi yatırımcı sonucu ne olacağı belli olmayan bu alanda gelecek planı yapar? Elbette buraya çiftçimizin, kurumumuzun menfaatleri doğrultusunda haklarını koruyarak bir plan yapılacak. Ama bu hukuki süreç bitince olacak” ifadelerini kullandı.

İŞPORTA İŞLETMESİ DEĞİLİZ

Kendisinden önceki yönetimin haksız, çiftçiyi zarara uğratan tüm anlaşmalarını mahkemelere taşıyıp iptal ettirdiğini belirten Başkan Mustafa Yavuz, açıklamasını şöyle tamamladı: “Yaşanan süreç bizi, çiftçimizi üzdü, kurumumuz yıprandı. ANTBİRLİK, birilerinin kafasına göre yönetileceği başıboş bir kurum değildir. Burası babadan kalma esnaf dükkanı veya işporta işletmesi değil. Geçmişte bu zihniyetle yönetilmiş. Artık burada şeffaf bir yönetim var. Kafasına göre yönetenlerin sonunu hatırlarsınız. Şu ana kadar susmamız nedeni; kurum ve kuruluşları tartışır hale getirip toplum nezdinde yara almasını engellemekti. Tartışmalardan dün olduğu gibi bundan sonrada uzak duracağız”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: