Antalya
23.11.2020
A

Sakat ve cezalı 10 oyuncusundan yoksun olarak Alanyaspor’u ağırlayan Antalyaspor, kâğıt üzerinde kaybetmeye daha yakın olan taraftı. Yedek kulübesindeki isimler bile Antalyaspor’da direkt oynayabilecek oyunculara sahip olan Alanyaspor, ligde kompakt futbolu en iyi oynayan birkaç takımdan birisiydi.

Ersun Yanal’ın teknik adamlığa getirilmesi ile silkelenmesi beklenen Antalyaspor, bu şartlarda sahaya çıktı. Doğal olarak oyunu yavaşlatıp rakibin oynamasına izin veren ancak ceza alanına çok da yaklaştırmayan bir görüntü çizerek başladı maça. Gününde bir Alanyaspor’u durdurmak kolay değil. Ersun Yanal, bunun formülünü Bakasetas’ı topla buluşturmayarak yapmayı seçerek bulmuş. Sidney Sam, Amilton ve Gökdeniz, Alanyaspor savunmasının topu Bakasetas’la buluşturmasını engelleme konusunda ilk 45 dakikada son derece başarılıydı. Salih ve Siopis’e yapılan şok preslerle Alanyaspor’un bildiğimiz oyunu oynaması önlendi, Amilton gibi hızlı oyuncularla gol kovalandı.

Topla daha çok oynayan tarafın Alanyaspor olduğu ilk yarıda, iki net pozisyona giren taraf da Antalyaspor oldu. Podolski’nin istediği gibi vuramadığı top da, Sidney Sam’ın şutunda Marafona’nın kornere çeldiği top da şanssızlıktı.

Alanyaspor’un oyun sistemi orta sahada felç edilince, iki takım için de beklenenden uzak bir ilk yarı geride kaldı.

İkinci yarı için Antalyaspor’u bekleyen en büyük handikap, yedek kulübesinde oyuna etki edecek isim olmamasıydı. İlk yarıda yorulan oyuncuları yedekleyecek isim olmayınca, Sidney Sam’ın yerine yedek sol bek Eren Albayrak 2.yarıya taze kuvvet olarak girdi. Sahanın en kötüsü hakem Özgür Yankaya’nın, VAR ile 6 dakikalık muhabbetine rağmen, golden önce Efecan’ın 1 metrelik ofsaytını görmemesinin izahı yok. VAR hakemlerinin bunu atlamasının ise anlatılabilir tarafı yok. Basın tribününde bizim gördüğümüz pozisyonları sahadaki ve ekran başındaki hakemlerin görmemesi ise hakemliğin iflasıdır.
İkinci yarının özeti; Antalyaspor yoruldu, Alanyaspor ilk yarıda yapamadıklarını daha rahat yaptı ve maçı hak ederek kazandı.

Ersun Yanal takıma biraz disiplin getirmiş gibi. Kesin hüküm vermek için sabırlı olmalıyız.

Maçlar kazanılır, kaybedilir. Ancak saçma sapan görülen kırmızı kartlara çözüm bulunmalı. Hakan Özmert, daha ilk yarıda kart göreceğini belli etti. İyi niyetinden şüphemiz olmasa bilerek ve isteyerek gördüğünü düşüneceğiz. Bu kariyerde ve tecrübede bir oyuncunun böyle kart görmesi, mental olarak değerlendirilmeli. 9 haftada görülen 5 kırmızı kart, takım olarak Antalyaspor’un psikolojik sorunu olduğunu gösteriyor. Göreve geldiğinde ilk olarak Test yaptıran Ersun Yanal, bütün takımı psikoloğa götürmeli. İroni yapmıyorum, bu takımın mental sorunu var.

Antalyaspor için birkaç uyarımızı yapalım. Ersun Yanal’ın imza töreninde camiadan 1.5 sezon sabır isteyen Başkan Ali Şafak Öztürk işe kendisinden başlayabilir. 4 sezonda 8 hoca değiştiren, birçok hocanın neden gittiğini açıklayamayan bir başkan sabırlı olmayı öğrenmek zorunda. Aksi halde camia kendisine sabretmez. Giden hocaya ayrı, gelen hocaya ayrı bütçe ayrıldığı bir gerçek. Böyle savurganlığa devam ederse, geçtiğimiz hafta hentbol takımının otobüsüne gelen hacizi gizlenemez hale gelir.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok