Antalya
22.11.2020
A
ARŞİV , EKONOMİ
Hesabı biz ödeyemeyeceğiz
Hesabı biz ödeyemeyeceğiz

Turizm İşçileri Dayanışması’ndan yapılan açıklamada koronavirüs salgınının faturasının çalışanlara kesilmeye çalışıldığı belirtilerek,  “Hesabı biz ödemeyeceğiz” denildi

Pandemi nedeniyle tüm kesimlerde yaşanan ekonomik zorluklar ve olumsuz çalışma koşulları turizm sektörü çalışanlarını da yoğun şekilde etkiliyor. Sosyal medya aracılığıyla örgütlenen “Turizm İşçileri Dayanışması”ndan yapılan yazılı açıklamada sektör çalışanlarının sorunları ve talepleri sıralandı.

EMEKÇİLER ÇOK ZOR DURUMDA

Açıklamada “Yaşadığımız Covid-19 pandemi sürecinde, tüm çalışanların hayati tehlikesinin bulunduğu günlerdeyiz. Vakaların hızla arttığı bu dönemde, salgının çözümü için ciddi önlemler alınmamaktadır. Salgının göstermelik önlemlerle, çözülemeyeceği aşikar! Özelikle yoğum bakım ünitelerinde yer kalmadığı ve mevcut kapasitenin yetersiz kaldığı, sağlık emekçilerinin bu zor koşullarda ölümüne çalıştığı ve bir çok emekçinin yaşamını yitirdiği gerçekliği ile karşı karşıyayız. Bütün emekçilerinin derdi olduğu gibi, turizm işkolu işçileri için de gerçek bir çözümden bahsetmemiz gerekir” denildi.

BÜYÜK BİR RİSK ALTINDAYIZ

Açıklamada turizm personelinin yeterli önlem almadan çalıştırılması nedeniyle büyük bir risk altında olduğu savunularak “Biz turizm emekçileri  bu süreçte, patronların salgınla ilgili ciddi önlemler almaması nedeniyle, hayati riskleri oldukça artmış; diğer taraftan işten atılma, ücretsiz izin, sigortasız çalışma, askı sistemi vb. uygulamalardan dolayı açlıkla yüz yüze bırakılmış, asgari yaşam düzeyimizi karşılayamayacak durumdayız. Ekonomik krizin sorumlusu olmayan biz turizm işçileri bu hesabı ödemeyeceğiz. İçinden geçtiğimiz bu zor dönemde, aynı gemideyiz diyenler, banka hesapları her gün kabaranlar, yaptıkları kârlara kâr katanlar, artık eller ceplere!” ifadelerine yer verildi.  HABER MERKEZİ

TURİZM ÇALIŞANLARININ TALEPLERİ

1-İşten çıkarılma yasağına rağmen işten çıkarılan, sigortasız çalıştırıldığı için destek alamayan arkadaşlarımız tespit edilip ücretli izinli sayılmalıdır.

2-Bütün destek ve ücret ödemeleri pandemi süresi boyunca, en az asgari ücret düzeyinde ödenmelidir.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: