Antalya
18.11.2020
A
GENEL , ÇEVRE
Antalya’da hava kirliliği tehlikesi
Antalya’da hava  kirliliği tehlikesi

TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu’ndan yapılan açıklamada; Antalya’da SYDV’ler tarafından yardıma muhtaç ailelere dağıtılacak kömürlerde Mahalli Çevre Kurulu’nun denetiminin kaldırılması eleştirildi.

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Antalya İl Koordinasyon Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Antalya genelinde satışa sunulan kömürlerin kalitesi Mahalli Çevre Kurulu kararına göre Büyükşehir Belediyesi tarafından denetlenmektedir. Ancak Valiliklere gönderilen kararda, ‘Dağıtılacak kömürün niteliği ilgili mevzuat ve/veya Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu(TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tarafından üretilen kömürün özellikleri esas alınarak belirlenir. Bu karar kapsamında dağıtımı yapılacak kömürlerde Mahalli Çevre Kurul Kararları ile değiştirilen standartlara uygulanmayacaktır’ ifadeleri yer almaktadır. Dolayısıyla, TKİ veya TTK tarafından muhtaç ailelere sadece ısınma amaçlı kullanılması için İl ve İlçelerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gönderdiği kömürün kalitesi Mahalli Çevre Kurulu tarafından belirlenen standartlar değil de TKİ veya TTK tarafından üretilen kömürün kalitesi belirleyici olmaktadır. Ayrıca, yine bu yazı ile dağıtılacak kömürün kalitesinin sorgulanmasının önü kapatılmak istenmektedir” denildi.

HAVA KİRLENİYOR, SALGIN YAYGINLAŞIR

Yine bu yöntem ile gerçekleştirilen yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken hangi kalitedeki kömürün hangi ilçeye dağıtıldığının da takip edilemeyeceği belirtilen açıklamada şöyle devam etti :  “Elbette ki sosyal devlet anlayışı ile muhtaç ailelerin ihtiyaçlarının karşılanmasını istemekteyiz. Fakat, karşılanan bu ihtiyaç, artan hava kirliliğine bağlı olarak COVID-19 virüsü bulaş riskini arttırmakta ve çeşitli sağlık problemlerinin oluşumunu tetiklemektedir. Sonuç olarak, İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının Mahalli Çevre Kurulu kararlarını esas almaya ve kaliteli kömürü ihtiyaç sahiplerine dağıtmaya davet ediyoruz. Yine bu kapsamda eğer eksiklik varsa, bunun ihtiyaç sahibi ailelere nakdî destek olarak sağlanmasını talep ediyoruz”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: