Antalya
17.11.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA
Sanayici geri plana itiliyor
Sanayici geri  plana itiliyor

CHP Antalya Milletvekili Budak, “Bu iktidar döneminde üretim yapmak isteyen sanayici, işletme sahibi geri plana atılmış durumda. Ekonomide güven çok azaldı” dedi.

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, AKP iktidarı döneminde üretim yapmak isteyen sanayici ve işletme sahibinin geri plana atıldığını belirtti. Türkiye tek adam sisteminin ceremesini çektiğini savunan Budak, “Sanayici kendini güvende hissetmiyor. Sanayicinin bugün her zamankinden çok desteğe ihtiyacı var” dedi.

GÜVEN SORUNU VAR

 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sanayi ve Teknoloji Bakanlı’ğının 2021 bütçe görüşmelerinde konuşan Budak, “2013 yılından bu yana borçla büyüyen ekonomiye sahip bir ülke konumundayız. Üretimi bir kenara bırakın, iktidar, ekonomiyi borçla şişirerek büyümenin artık işe yaramadığını kendi de umarım görmeye başlamıştır. Bu iktidar döneminde üretim yapmak isteyen sanayici, işletme sahibi geri plana atılmış durumda. Partimizin Ekonomi Masası üyeleri olarak geçtiğimiz hafta Mersin, Adana, Hatay illerinde küçük ve orta ölçekli işletmeler ve iş dünyasının temsilcileriyle toplantılara katıldık. Burada gördüğümüz önemli bir konu, insanlar kendilerini güvende hissetmiyorlar, güven anlamında ciddi sıkıntılar var” diye konuştu.

500 MİLYAR HEDEFİ İMKANSIZ

İlk on ayda dış ticaret açığı yüzde 76 büyümüş, 40 milyar doları aşmış bir ekonomik modelde sanayi ve ticaret politikasının başarısından söz etmenin mümkün olmadığına dikkat çeken Budak, “Böylesi bir modelde kronikleşmiş dış borç reel sektör dövizinin açığının 165,2 milyar dolara kadar çıkması, TL'deki aşırı değer kaybı ve cari açık korona salgınındaki daralmalar bahane edilerek geçiştirilemez. Yabancıların ülkemizde tuttuğu sıcak paranın 55 milyar dolara kadar inmesi dolarizasyonun yüzde 57'ye kadar tırmanmasını izah edemez. İhracatımızın son beş yılda yaklaşık yüzde 20 artması küresel pazarlarda yükselmemize yetmedi ve 2023'teki 500 milyar dolar hedefine ulaşmamız ilk gün de olduğu gibi bugün de imkânsız gözüküyor. Uzun lafın kısası, burada bu bütçeyle sanayi hamlesi gerçekleştirmek mümkün olmadı” dedi.

UZAY AJANSI SORUSU YANITSIZ

Budak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, iki yıldır web sitesini bile faaliyete geçiremeyen Türkiye Uzay Ajansı’nın çalışmaları hakkında yönelttiği soruyu da yanıtsız bıraktığını sözlerine ekledi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: