Antalya
15.11.2020
A
GENEL , EKONOMİ
Elmada hareket başladı
Elmada hareket başladı

Akdeniz bölgesinin meyve ambarı Korkuteli'de elma satışlarında hareket başladı. Hasat sonrası soğuk hava depolarında bekletilen elma işlenerek iç piyasada değerlendiriliyor.

Korkuteli soğuk hava depolarında bekleyen elmada hareketli günler başladı. İlçedeki bir soğuk hava tesisi sahibi Ogün Taş, "Soğuk hava tesislerinde bekleyen elma ihracatın başlamasıyla hareketlendi. Şu an yüzde 70 doluluk oranı var. Tüccarlar elmalarını işleyerek iç pazara göndermeye başladı. Karyağdı armudu ise şu an beklemede" dedi.

BÜYÜK RAĞBET GÖRÜYOR

Taş, ilçeye bağlı yayla ve ova mahallerde yetiştirilen elmaların kalitesinin oldukça yüksek ve organik olduğundan tüketicinin damak zevkini artırdığı ifade etti. Yurt içinde elma ihtiyacının büyük bölümünün Korkuteli ve çevresinden karşılandığını belirten Taş, elmanın Korkuteli yöresinde ciddi gelir kaynağı olduğunu, birçok insanın geçimini bundan kazandığının anlatarak, Korkuteli elmasının rengi, kokusu, parlaklığı ve aromasından dolayı iç pazarda özellikle büyük mağazalar tarafından tercih edildiğini, meyve suyu fabrikalarının da büyük oranda ihtiyacını karşıladıklarını dile getirdi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: