Antalya
14.11.2020
A
ARŞİV , GÜNCEL , POLİTİKA
Büyükşehir'de vekalet savaşı büyüyor. Büşra Özdemir meydan okudu
Büyükşehir'de vekalet savaşı büyüyor. Büşra Özdemir meydan okudu

Başkan Böcek’in 23 Kasım'dan itibaren Büyükşehir Başkan Vekili olarak atadığı Meclis Üyesi Özdemir, “Başkanımız belediye binasından içeri adım atmadığı sürece verdiği vekaleti değiştiremezmiş gibi bir algı yaratılarak kamuoyu yanıltılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in hastanede elektronik imza ile onayladığı öne sürülen evrakla; 23 Kasım gününden Böcek göreve dönünceye kadarki dönemde Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Büşra Özdemir sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla; görevlendirme yazısının hukuksuz olduğunu iddia edenlere meydan okudu.  

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Encümen Üyesi Avukat Büşra Özdemir'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde:

“Dün tarafıma tebliğ edilen karar gereği 23.11.2020 tarihinden itibaren başkanımız Sayın Muhittin Böcek'in göreve başladığı tarihe kadar geçecek olan sürede Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili olarak görevlendirilmiş bulunuyorum. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Böcek; bu makamın asıl sahibi ve vekil tayin etme yetkisine haiz yegane ismidir. Dün almış olduğu kararla yasanın kendisine verdiği hakkı kullanmış ve başkanlığa vekalet eden meclis üyesini değiştirmiş bulunmaktadır. Şahsım ve 13 Kasım itibari ile vekil tayin edilen Sayın Oktay Başaran, bu ilin seçilmiş Büyükşehir Meclis Üyeleri olarak daha önce de defalarca icra ettiğimiz başkanlık görevini yapmaya ehil bulunmaktayız.

Başkanımız belediye binasından içeri adım atmadığı sürece verdiği vekaleti değiştiremezmiş gibi yaratılmaya çalışılan algı ile kamuoyu yanıltılmaya çalışılmaktadır ancak Tıp Fakültesi Sağlık Kurulu raporu ile karar verme ve muhakeme yeteneği yerinde olup vekalet verebilir durumdadır. Hatta yasal olarak göreve  başlamasına engel bir durum dahi bulunmamakla birlikte şu an için fizik tedavisi ve rehabilitasyon süreci devam etmektedir. Mevzuatımız göreve başlama konusunda iddia edildiği gibi bir şekil şartı koymamaktadır. İddia eden iddiasını ispatla yükümlüdür. Yetkilendirmenin sahte olduğu iddiasında olanlar için yargı yoluna başvurmak hakkına saygı duymakla beraber, belediye başkanımız Sayın Muhittin Böcek'in hür iradesi ile almış olduğu ve tarafıma tebliğ edilen karar gereği 23.11.2020 tarihinden itibaren görevimin başında olacağımı ve başkanımız Sayın Muhittin Böcek'in sağlıkla görevinin başına döneceği ya da başka bir vekil tayin edeceği güne kadar makamın asıl sahibi olan başkanımızın talimatlarına uygun olarak başkan vekilliği görevimi ifa edeceğimi kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: